Kinesiske forskere har gennemsøgt huler på jagt efter uopdaget liv, og nu viser de nogle af deres fund frem.
I et nyt studie beskriver de intet mindre end fem nye edderkoppearter med hård skal i forskellige orange farver, som næsten ligner kogte hummere i miniformat.
Forskerne har ledt i et karstlandskab i Sydkina. Et karstområde er et landskab, hvor lagene i grundfjeldet er opløst, ofte af surt vand over lang tid.
Der findes også sådanne karstområder i Slovenien og Irland, men det kinesisker landskab er meget større.
Det sydkinesiske karstområde dækker en halv million kvadratkilometer og har tidligere været kendt for sin artsmangfoldighed. I sammenligning er Danmark 43.000 kvadratkilometer stort.
Det enorme kinesiske område er på UNESCO’s verdensarvsliste, og det utilgængelige landskab leverer mange gemmesteder for små skabninger.
Edderkopper dropper deres øjne
De fem nyopdagede edderkoppearter tilhører edderkoppefamilien Tetrablemmidae. De er kendetegnet ved, at de kun har fire øjne eller mindre og altså ikke otte, som de fleste edderkopper har.
Alle de edderkopper, man har fundet, har en hård skal på undersiden, der beskytter maven.
Nogle af edderkopperne i denne familie har skilt sig af med alle deres øjne, og det er ret almindeligt for kryb, der har udviklet sig i mørke huler i lang tid.
Forskerne det kinesiske videnskabsakademi har under ledelse af professor Li ledt efter edderkopper i karstområdet i mange år, og i løbet af det sidste årti har de opdaget omtrent 2.000 nye arter.
De skriver også, at de har ledt i omkring .2000 huler, for edderkopperne har været gode til at gemme sig.
»Edderkopperne bor i fugtigt, dødt løv, mose og inde i huler, og de foretrækker fugtige leveområder.«
»De er meget små, de er under to millimeter lange og har en temmelig hemmelighedsfuld levevis, så det er vanskeligt at finde disse skabninger,« sagde forskerne i en pressemeddelelse sidste år, da de fandt to lignende edderkoppearter i samme område.
© forksning.no Oversat af Anna Bestle

































