Videnskab.dk introducerer i dag en ny blogger. Helle Kannik Haastrup er lektor i medievidenskab på RUC, og hun vil gennem sin blog gøre os alle sammen lidt klogere på medierne, og hvad de betyder for vores kultur og samfund.
»Medievidenskab er en slags dannelsesfag, og det lyder måske lidt tørt, men det er i virkeligheden baggrunden for, at vi kan forstå den kultur, som vi er en del af. I dag er det nødvendigt at være fortrolig med de digitale medier for at kunne være aktiv deltager i samfundet og kulturen,« fortæller Helle Kannik Haastrup.
Gennem sin blog vil hun forsøge at appellere til læsernes nysgerrighed i forhold til mediekulturens forskellige udtryks- og indholdsformer og give dem redskaber til et kritisk syn på medieoplevelserne i deres hverdag.
Vil tage populærkulturen alvorligt
»Populærkulturen kan bruges til meget, og den skal tages alvorligt, fordi den fortæller spændende og fantastiske historier, som er en del af vores fælles kulturelle referenceramme. Det gælder både Millennium-filmtrilogien og Inception, men også computerspil og hjemmelavede videoer på Youtube. Det kan derfor være øjenåbnende at forstå mekanismerne i en film, en tv-serie, et computerspil eller en mobilvideo på Youtube - hvordan det er skruet sammen, hvad er det udtryk for og hvordan kan det ses i et større kulturelt perspektiv,« siger Helle Kannik Haastrup.
Og det er en forståelse af de mekanismer, hun kan bidrage med. Ved at introducere læserne for analyser og begreber fra medievidenskaben, vil hun give dem et udgangspunkt, der skal hjælpe dem med at kunne forholde sig kritisk til medierne og de medieoplevelser, vi alle får i hverdagen.
Forsker i stjerner på film, på tryk og online
\ Fakta
Helle Kannik Haastrup har blandt andet forsket meget i intertekstualitet og skrevet ph.d. om brugen af det i film. Intertekstualitet er et litteraturvidenskabeligt begreb, som blev defineret af den franske litteraturforsker Julia Kristeva i 1969 til at betegne, at tekster altid vil referere til andre tekster. Begrebet blev videreudviklet af den italienske semiotiker og forfatter Umberto Eco i 1983 som et karakteristikum ved (post)moderne medier. En viral video er en opsigtsvækkende, fiktiv video, der med vilje er lavet, så dens forbindelse til det produkt, den reklamerer for, er uklar.
Lige nu er Helle Kannik Haastrup i gang med et 2-årigt forskningsprojekt med titlen 'Celebritykultur på tværs af medier.'
Det drejer sig blandt andet om at analysere awardshows, dokumentarfilm, celebrity-interviews i månedsmagasiner og de kendtes personlige websites og online profiler.
Et andet aspekt af forskningen handler om at undersøge, hvordan brugerdeltagelse i højere grad bliver inddraget i både markedsføring af film og på celebrity-sites.
»Udgangspunktet for min nuværende forskning er en grundlæggende forståelse af, at både film, tv, computerspil og internet er forbundet med hinanden: vi ser tv på nettet, spiller spil online, får information om film på websites og ser trailere på Youtube. Medierne har på mange forskellige måder tætte forbindelser og er derfor også indbyrdes afhængige af hinanden. Det får konsekvenser for vores medieoplevelser, og det må analysen af dem derfor også tage udgangspunkt i,« siger hun.
Når en film har premiere, er der som regel både et officielt website og diverse interviews med de deltagende stjerner i talk shows, en trailer på Youtube og måske en viral video til at skabe lidt omtale, som publikum kan sende til hinanden og kommentere, forklarer Helle Kannik Haastrup om den store sammenhængskraft medierne imellem.
Et skred i kommunikationshierarkiet

»Muligheden for at kommunikere online på officielle websites har resulteret i at udvekslingen ikke kun foregår oppefra og ned - fra Hollywood til forbrugerne, men i meget høj grad også kommer nedefra - fra (for)bruger til (for)bruger om stjerner og film og dermed indirekte til filmbranchen,« fortæller hun.
Der er altså sket et skred i kommunikationshierarkiet og i den forbindelse skabt en øget tilgængelighed via de internetbaserede kommunikationsplatforme, som både bliver brugt af branchen og af brugerne. Og det er blandt andet det, der interesserer Helle Kannik Haastrup.
Vil gerne i dialog
Helle Kannik Haastrup har som forsker også undervist i medievidenskab i mange år. Men hun understreger, at hendes blog ikke skal være en lektion, men en præsentation og diskussion af forskellige mediegenrer, mediehistoriske perspektiver, begreber og analyser til de interesserede.
Til gengæld vil hun meget gerne i dialog med sine læsere, og opfordrer dem til at bruge debatfunktionen flittigt.
»Jeg vil vældig gerne i dialog. Tingene udvikler sig jo hele tiden, der er hele tiden nye eksempler. Undren og nysgerrighed er min drivkraft, så kom bare med alle mulige nye medieeksempler i forhold til det, jeg har skrevet,« lyder hendes opfordring til læserne.
LÆS DET FØRSTE INDLÆG I MEDIEBLOGGEN HER
































