Kort nyt

Kort nyt

Med 'Kort nyt' får du overblik over nyheder fra forskningens verden. De mest interessante begivenheder og fund - kort fortalt.

Videnskab.dk's redaktion udvælger og resumerer det mest spændende, andre troværdige medier og forskningsinstitutioner har bragt.

Husk dog vores guide til kritisk læsning af nyheder om forskning og især rådet om, at et enkelt, nyt forskningsresultat aldrig kan rumme den endegyldige sandhed.

Det er derfor en god idé at holde sig for øje, hvad anden forskning på området viser, og vi henviser altid til den oprindelige kilde, så du kan dykke yderligere ned i detaljer og forbehold.

Overdrevent Facebook-brug kobles til narcissisme

Annonce:

Er du lidt mere på Facebook end dine venner, er du muligvis også lidt mere narcissistisk.

Det er konklusionen på et nyt studie, der har undersøgt unge tyskeres Facebook-brug, skriver psypost.org.

I studiet har man i over et år målt 179 studerendes Facebook-brug gennem en Facebook-afhængighedsskala – den såkaldte 'Bergen Facebook Addiction Scale'.

Brugen af Facebook har man sammenlignet med testpersonernes generelle forhold i livet, herunder følelsen af angst og depression, deres fysiske sundhed, generelle medievaner og graden af narcissisme.

Netop graden af narcissisme, samt andre mentale lidelser som stress, depression og angst, kunne kædes sammen et højt forbrug af Facebook.

»Vores resultater viser, at det er vigtigt at overveje risikoen ved de negative konsekvenser af et overdrevent Facebook-brug, hvilket især unge mennesker, der udgør den største del af Facebook-brugere, er ubevidste omkring,« siger leder af studiet og postdoc på Ruhr University Bochum, Julia Brailovskaia, til psypost.org.

Hun tilføjer, at forskningen kun giver et umiddelbart billede af risikoen ved et højt forbrug af Facebook, og at der skal yderligere forskning til for at dykke ned i denne risiko.

Studiet er publiceret i det videnskabelige tidsskrift PLOS One.

Annonce:

fghs