Astrofysikere: Billeder af soludbrud er unikke
NASAs solobservatorier har optaget enestående 3D-film af et udbrud på Solen. Filmen sladrer om, hvad der foregår under den rødglødende overflade.
Den 6. juni registrerede NASA et soludbrud, som deres nyeste rumsonder kunne følge i 3D. Begivenheden er blevet omtalt af alverdens medier.
Med så meget mediepostyr skulle man umiddelbart tro, at udbruddet var noget helt særligt, men faktisk er der ikke noget odiøst ved det.
Ifølge de to solfysikere Hans Kjeldsen og Christoffer Karoff fra Aarhus Universitet er der tale om et ganske almindeligt udbrud.
»Der har det sidste halve år været regelmæssige udbrud på Solen, så dette udbrud er faktisk mere normalt end unormalt. Vi taler ikke om et udbrud, der kommer tæt på de største udbrud, vi har set,« siger postdoc Christoffer Karoff.
Ny viden om udslynget plasma
Det, der er specielt ved udbruddet, er billederne. De er efter Karoffs vurdering noget af det mest spektakulære, man har set.
»Jeg kan ikke mindes at have set så klare billeder med så høj oplysning af et soludbrud, hvilket vi i sig selv kan bruge til rigtigt meget,« siger han.

»Det udbrud, der fandt sted den 8. juni, har retning væk fra Jorden, så det kommer ikke til at betyde noget for os. Vi kan dog bruge det til at forstå dynamikken i den plasma, der bliver skudt ud fra Solen,« siger han.
Nogle af de spørgsmål, som astrofysikerne gerne vil finde svar på, er, hvor varm denne plasma er, hvordan den bevæger sig, og om den ændrer retning, efter den har forladt Solen.
»Alt dette er vigtigt for at kunne forudsige, hvordan de udbrud, der faktisk har retning mod Jorden, vil opføre sig,« siger han.
Et indblik i Solens indre
Lektor Hans Kjeldsen mener også, at billederne sladrer om Solens indre.
»Billederne gør, at vi kan studere Solen i helt nye detaljer, og det vil på længere sigt gøre det muligt bedre at forstå sammenhængen mellem Solens magnetfelt og de udbrud, som finder sted på Solens overflade og i atmosfæren. Derfor vil vi også bedre kunne forudsige, hvornår de rigtige betingelser er til stede for, at et soludbrud vil ske,« siger han.
På Jorden vil den slags udbrud skabe en magnetisk storm, som giver nordlys, og der blev faktisk observeret stærkt forøgede mængder af nordlys i går.
Fakta
Store soludbrud kan forekomme på alle tidspunkter i Solens 11. årige cyklus. I starten af perioden er der færrest udbrud og solpletter, men antallet vokser op gennem perioden. Udbruddene omfatter solflares, solstråling og koronaudbrud - de såkaldte Corona Mass Ejection.
»Men det vi har set i de sidste døgn, er ikke usædvanligt. Der er ikke noget galt med Solen,« siger Hans Kjeldsen med et smil.
Videnskab.dk har tidligere skrevet om soludbrud. Læs artiklerne her:
Soludbrud får Solen til at synge
Solpletterne er ved at forsvinde
Relaterede artikler
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Uddøde dyrearter kan bringes til live igen
21. maj 2013 kl. 14:42At klone uddøde dyrearter tilbage til live er ikke længere en fuldstændig urealistisk bedrift. Men - hvilke dyr skulle vi først puste liv i igen, hvis vi fik chancen? Og hvilke skulle aldrig nogensinde se dagens lys igen? -
Hvorfor rammer tornadoer altid det samme sted?
21. maj 2013 kl. 11:44USA er det land, som rammest af flest tornadoer årligt. I nat skete det igen, og mindst 91 mennesker er omkommet i sydstaten Oklahoma. Men hvorfor opstår der så ofte tornadoer i USA - og hvorfor altid i de midtvestlige stater? -
Kometen Lemmon udspyr materiale
19. maj 2013 kl. 15:42Kometen Lemmon opfører sig mærkeligt - den er begyndt at udspy støvet materiale. Der skal generelt noget helt særligt til, for at få kometer til at opføre sig på den måde.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
Mest læste på Videnskab.dk
-
17/05
-
15/05
-
15/05
-
20/05
-
15/05
-
16/05
-
17/05
-
17/05
-
19/05
-
17/05
Det læser andre lige nu
-
Selvmåling giver dig kontrol over kaos
21. maj 2013 kl. 18:59 -
Alle bliver fede i fremtidens USA
7. august 2008 kl. 13:24 -
Sund tarmflora modvirker overvægt
7. juni 2011 kl. 14:10
Spørg Videnskaben
-
Hvordan lavede man fontæner uden el?
20. maj 2013 kl. 10:21 -
Hvorfor blandes signaler fra radio, telefon, internet og GPS ikke sammen i luften?
16. maj 2013 kl. 12:44
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
11:05
-
10:51
-
10:28
-
10:02
-
09:40
Mest sete video
-
Lær at gå på opdagelse i kaffens smag
14. maj 2013 kl. 14:21 -
X-51A: Vellykket hypersonisk flyvetur
15. maj 2013 kl. 12:30 -
Astronaut fremfører David Bowies 'Space Oddity' i rummet
15. maj 2013 kl. 09:44
Seneste kommentarer
-
Af Sara Dinesen Ellyatt for 39 minutter 24 sekunder siden
[Tibetanske nonner mediterer sig varme]
-
Af Videnskab.dk Redaktionen for 3 timer 59 minutter siden
[KALENDER]
Seneste blogindlæg
-
Dræb, dræb, dræb! Nej ... liiiige et øjeblik: De machiavelliske følelser i Game of Thrones
Af Rikke Schubart, Lektor -
Hvorfor formidler forskere?
Af Kristian H. Nielsen, Lektor, Center for Videnskabsstudier
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Trekronergade 26 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-2500 Valby | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















