Om forfatteren

Henrik Bendix

Journalist

Henrik Bendix

Henrik Bendix er freelance videnskabsjournalist med mere end 25 års erfaring med formidling af teknologi og videnskab. Han har også undervist i fysik og astronomi i gymnasiet. Har læst fysik, filosofi og videnskabsteori på Roskilde Universitet.

Ny forskning viser

Ny forskning viser

Nuancer, perspektiv og stærke, uafhængige kilder kendetegner Videnskab.dk's artikler i genren 'Ny forskning viser'. Læs om vores journalistiske metoder her.

I artikler med mærkatet 'Ny forskning viser' bestræber vores journalister sig på at formidle spændende, videnskabelige nybrud, så alle kan læse med.

Vi går nysgerrigt og kritisk til værks. Vi undersøger studiets metode, og vi gør usikkerheder og forbehold helt tydelige.

Som noget særligt har vi en regel om, at vi ikke nøjes med at høre fra de forskere, der står bag det nye studie.

Vi interviewer også altid videnskabsfolk, som er specialister på feltet, men som ikke selv er involverede i det konkrete forskningsprojekt.

På den måde kan vi bibringe uafhængige vurderinger af studiets betydning, og hvordan det passer med anden forskning på området.

Og alle de forskere, vi interviewer, fakta- og citattjekker vores artikler.

Vil du vide mere? Så læs...:

Bakterier i afføring tryller plastflasker om til panodiler

Snart kan du måske skænke bakterier i lort en tanke, når hovedpinen letter. Smertestillende medicin kan nemlig fremstilles miljøvenligt af coli-bakterier som dem, der lever i vores tarmsystem.

En person sidder på et toilet og holder en rulle toiletpapir i begge hænder. Personen er iført en stribet skjorte og shorts, og kun hænder, ben og en del af overkroppen er synlige.

E. coli er i vores tarmsystem, men bakterien kan også forvandles til en biologisk fabrik. Slutproduktet rummer hverken lortebakterier eller plastik, kun de ønskede stoffer. (Foto: Shutterstock)

Annonce: