Messier 9 er en af de mange kugleformede stjernehobe (kuglehobe), der kredser om vores galakse, Mælkevejen.
Kuglehobe består af meget gamle stjerner, der formodes at være blevet født på cirka samme tid af den samme sky af gas.
Hobene er derfor interessante som ‘laboratorier’, hvor astronomerne kan studere, hvordan stjerner udvikler sig og vekselvirker.
Da kuglehobene er blandt de ældste objekter i Mælkevejen, giver de også astronomerne mulighed for at lære mere om vores galakses udvikling.
Skelner mere end 250.000 stjerner
Messier 9 ligger godt 25.000 lysår fra Jorden i retning mod stjernebilledet Ophiuchus (Slangebæreren).
Fordi kuglehobene kredser om Mælkevejens centrum, ses rundt regnet halvdelen af alle de omkring 150 kendte kuglehobe i denne retning – i stjernebillederne Sagittarius (Skytten), Scorpius (Skorpionen) og Ophiuchus.
Dette nye, smukke portræt af Messier 9 er optaget med det kraftige kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) på Rumteleskopet Hubble.
Selvom Messier 9 er for svag til at kunne ses med det blotte øje, kan Hubble skelne mere end 250.000 stjerner i hoben.
På billedet ses også tydeligt stjernernes forskellige farver, der sladrer om deres temperatur. De rødlige stjerner er de koldeste, mens de varmeste stjerner har blålige farver.