Når Nasa i løbet af 20 år sender astronauter til Mars, vil man forsøge etablere små drivhuse til grøntsager på planeten.
Turen til Mars er på cirka 128 millioner kilometer og tager tre år tur/retur. Så længe dur det ikke med frysetørret mad, eller mad der kun kan holde 18 månederne – og samme menu uge efter uge.
Så kedelig er menuen for de astronauter, som sendes op til den internationale rumstation. Men engang i fremtiden kan den forhåbentligt suppleres med friske grøntsager, skriver NASA på sin hjemmeside ifølge DR nyheder.
Forskere på Johnson Space Center i USA arbejder på højtryk for at finde en løsning på madproblemet. For det har vist sig, at astronauternes psykosociale sundhed er en vigtig faktor. Hvis de bliver stressede fx af ensformig mad, kan det gå ud over deres helbred og ydeevne, skriver Nasa.
En af løsningerne kunne være at bygge et rum-drivhus på Mars eller Månen, når de steder engang skal nærmere udforskes.
Forskerne eksperimenterer med: Salat, spinat, gulerødder, tomater, løg, radiser, peberfrugt, jordbær, friske urter og kål. De grøntsager vil ikke alene give astronauterne frisk mad men også stærke farver, sprøde madvarer og dejlige dufte – noget, de ellers må give afkald på.
Næste skridt kan være en lille kabysse, hvor Mars-astronauterne kan koge og stege, som befandt de sig på Jorden. Lykkes det, vil der også komme bl.a. kartofler, sojabønner, hvede, ris, jordnødder på menuen.