Hvalers liv under vandet var en gåde, indtil en lille gruppe pionerer begyndte at sætte sendere på hvaler for at blive klogere på deres opførsel under vandet, skriver ScienceDaily.
Analyser af hvalernes accelerationsmønstre viser , at hvaler oppuster en lunge, accelererer opad, slår dobbelt så hurtigt som normalt med finnerne og opnår en hastighed på 3 m/s, når de åbner munden på vid gab for at fange deres føde – den lille rejelignende krill.
Tidligere troede man, at hvalerne stod spille i vandet, når de åbnede gabet, hvilket skabte undren over, hvordan hvalerne egentlig var i stand til at fange deres føde.
De tre pionerer bag studiet er Malene Simon, Greenland Institute of Natural Resources, Mark Johnson, University of St. Andrews, samt Peter Madsen, Aarhus Universitet.
Deres resultater er publiceret i tidsskriftet The Journal of Experimental Biology.
Læs også på Videnskab.dk