KORT NYT FRA DANSKE FORSKNINGSINSTITUTIONER
Mange børn og unge ser, ligesom deres forældre, stort på Sundhedsstyrelsens anbefaling om at spise mindst 600 gram frugt og grønt om dagen.
Et nyt ph.d.-projekt fra Aarhus Universitet viser måske ikke overraskende, at forældrene har stor betydning som rollemodeller for de unges vilje til at spise flere agurker og gulerødder, skriver universitetet i en pressemeddelelse.
»Man kan ikke bare overlade til dem at tænke, at det går nok. Man er nødt til at være rollemodel, og man er nødt til hele tiden minde dem om, hvorfor man skal spise sundt, og det kræver jo også, at forældrene selv ved det,« siger Susanne Pedersen, der nu er postdoc ved Institut for Virksomhedsledelse på Aarhus Universitet.
Det kan hente hele det nye projekt fra universitetets hjemmeside.
Et af de klare resultater fra Susanne Pedersens ph.d.-projekt var, at det havde stor betydning for de unges indtag af grønt, om det var tilgængeligt derhjemme. Børn og unge går nemlig ikke selv i køkkenet for at skrælle en gulerod, viser det sig.
»Hvis man ikke har frugtskåle stående, hvis man ikke gider skære sin gulerodsstav eller agurkestav, jamen så spiser børnene det ikke. De går ikke selv hen og gør de her ting. Igen er det forældrene, der skal vise dem vejen,« fortæller Susanne Pedersen.
I det nye ph.d.-projektet forsøgte hun også at få børn og unge til at rapportere deres frugtspiseri over sms. De kunne dermed få en vurdering tilbage af, hvor meget mere de skulle spise, for at nå deres kvote. Det havde dog blandede resultater.
»Vi har også målt deres tiltro til egne evner, og der var nogle, der simpelt hen fik lavere tro på, at de var i stand til at spise mere frugt og grønt. Så vi har måske demotiveret nogle. Og det synes jeg måske er noget af det vigtigste vi kan lære: Hvordan undgår vi det næste gang,« siger Susanne Pedersen.
Læs også:
Teenagere vil have grønt i flere farver
Børn kan bestikkes til at spise sundt
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
on