Om forfatteren

Thomas Benfield

professor i infektionsmedicin ved Amager og Hvidovre Hospital

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

OL i Brasilien: Skal jeg frygte zika-virus?

OL i Brasilien nærmer sig, men er det farligt at tage derned som tilskuer på grund af zika-virussen? Thomas Benfield, der er professor i infektionsmedicin, giver her sit bud.

Midt på den berømte brasilianske strand Copacabana får Danmark deres hovedkvarter, når der til sommer afholdes OL i Rio de Janeiro. Det er her, Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark skal indlogeres under legene. Og de behøver ikke bekymre sig om zika-virus, med mindre de er gravide eller planlægger at blive det snart. (Foto: Shutterstock)

Annonce: