Lego-klodsens kombinationsgåde
En legoklods kan kombineres på forbløffende mange måder. Matematikprofessor Søren Eilers prøver at finde svar på præcist hvor mange.

For børn og barnlige sjæle er de kulørte Lego-klodser uskyldig leg.
Det er de sådan set også for Søren Eilers, professor i operator-algebra og dynamiske systemer ved Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet.
Men så alligevel ikke helt.
For når professoren trænger til en pause fra operatoralgebra, forsker han i, hvor mange forskellige måder man kan sætte den samme slags lego-klodser sammen på, hvordan det tal udvikler sig, i forhold til det antal klodser man bygger med, og klodsernes udformning.
Altså den såkaldte vækstkonstant.
Svære problemer er underholdende
»Det er mest en hobby for mig. Dét, der fascinerer mig mest, er, at det er nemt at formulere problemet, men jeg kan ikke løse det. Jeg når kun til nogle få upræcise resultater,« fortæller viceinstitutlederen.
Når han behandler et problem, opstiller han først en række regler.
En regelsammensætning kunne for eksempel være, at konstruktionerne skal gå ud fra en enkelt klods, og at de andre klodser ovenpå ikke må bevæge sig ud fra det plan, som bundklodsen definerer.
Kombinationerne er kun unikke, hvis de ikke kan spejles eller drejes til en allerede eksisterende konstruktion.
Matematisk utilfredsstillende
Computeren regner på, hvordan antallet af unikke kombinationsmuligheder stiger, når programmet bliver ved med at tilføje klodser. Efter klods nummer 20 stopper udregningen.
»Matematisk er det meget utilfredsstillende kun at kunne regne på så få klodser. Men selv om jeg havde muligheder for at regne til 500 eller 1000 klodser, ville jeg ikke kunne bestemme vækstkonstanten eksakt. Der skal teori til, teori som jeg kun har adgang til i ganske specielle situationer,« fortæller Søren Eilers.
Tidskrævende beregninger

Beregningerne er meget tidskrævende.
Det tog for eksempel hans computer en måned at beregne, at 8 2x4 klodser kan sammensættes på 8.274.075.616.387 unikke måder.
For at kunne tælle længere benytter hans programmer en tilfældighedsgenerator til at give en idé om, hvordan antallet af kombinationsmuligheder vokser, når man bliver ved med at tilføje klodser.
»Det man kan se, når man bruger computere til at estimere antal unikke kombinationsmuligheder, er, at det lader til at være en meget systematisk sammenhæng mellem klodsens størrelse og dens kombinationsmuligheder - altså dens vækstkonstant,« forklarer professoren.
Lange klodser har flest muligheder
Selv om de resultater, matematikprofessoren er nået frem til, er upræcise, er der en tendens til, at de lange klodser har flere kombinationsmuligheder i forhold til kortere klodser med det samme antal dupper.
Altså vil en 2x6 klods have færre kombinationsmuligheder end en 1x12 klods.
Jagten på viden om problemstillingen har gjort Søren Eilers opmærksom på, at problemet har masser af paralleller.
Inden for fysikken forsøger man, med lignende metoder, at beskrive gassers opførsel.
Og inden for datalogi arbejder man med, hvor mange forskellige måder man kan kombinere ord på, for at bestemme kapaciteten af lagermedier som DVD eller harddiske.
Selv om Søren Eilers ikke regner med gennembrud i sin forskning, kan resultaterne af hans fritidsforskning måske bruges af andre felter i videnskaben.
Eksterne links
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Månen har fået nyt krater
22. maj 2013 kl. 14:17Månens overflade blev prydet af et nyt krater, da en meteor stødte ind i den 17. marts i år.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Uddøde dyrearter kan bringes til live igen
21. maj 2013 kl. 14:42At klone uddøde dyrearter tilbage til live er ikke længere en fuldstændig urealistisk bedrift. Men - hvilke dyr skulle vi først puste liv i igen, hvis vi fik chancen? Og hvilke skulle aldrig nogensinde se dagens lys igen? -
Hvorfor rammer tornadoer altid det samme sted?
21. maj 2013 kl. 11:44USA er det land, som rammest af flest tornadoer årligt. I nat skete det igen, og mindst 91 mennesker er omkommet i sydstaten Oklahoma. Men hvorfor opstår der så ofte tornadoer i USA - og hvorfor altid i de midtvestlige stater?
Mest læste på Videnskab.dk
-
17/05
-
20/05
-
16/05
-
19/05
-
17/05
-
17/05
-
17/05
-
22/05
-
19/05
-
21/05
Det læser andre lige nu
-
Læger opdager ikke, hvis du vågner under narkosen
30. april 2013 kl. 13:04 -
Hvad er videnskab?
27. august 2010 kl. 10:02 -
Kemiske fingeraftryk fælder narkoforbrydere
7. august 2011 kl. 05:54
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor læsper man?
22. maj 2013 kl. 10:34 -
Hvordan lavede man fontæner uden el?
20. maj 2013 kl. 10:21
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
16:00
-
11:26
-
11:06
-
11:00
-
10:58
Mest sete video
-
Lær at gå på opdagelse i kaffens smag
14. maj 2013 kl. 14:21 -
X-51A: Vellykket hypersonisk flyvetur
15. maj 2013 kl. 12:30 -
Astronaut fremfører David Bowies 'Space Oddity' i rummet
15. maj 2013 kl. 09:44
Seneste kommentarer
-
Af Linda Kristensen for 29 minutter 53 sekunder siden
[Videnskab.dk fylder fem år]
-
Af tommy nagel for 2 timer 31 minutter siden
[Forskere: Hospitaler og psykiatri behandler patienter for overfladisk]
Seneste blogindlæg
-
Dræb, dræb, dræb! Nej ... liiiige et øjeblik: De machiavelliske følelser i Game of Thrones
Af Rikke Schubart, Lektor -
Hvorfor formidler forskere?
Af Kristian H. Nielsen, Lektor, Center for Videnskabsstudier
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Trekronergade 26 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-2500 Valby | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















er I flere der leger sammen?
Sjov artikel.
Af ren nysgerrighed kunne jeg godt tænke mig at høre, om professor Søren har legekammerater, når han leger med lego - eller om det er udelukkende solo?
Det lyder som et stort, men interessant fritidsprojekt - og det jeg spekulerer i er, om det så også giver profit fordi, der er andre med i den leg med lego? Eller om det måske tværtimod er en fornøjelse at gå i dybden med legoklodserne helt selv? Ikke at det ene udelukker det andet selvfølgelig.
mvh Dorte