KORT NYT FRA DANMARK:
Nyt studie viser, at danske pensionister, der er bosat i udlandet, har ulige adgang til behandling. Studiet er lavet af Anne Leonora Blaakilde, etnolog og forskningslektor ved Københavns Universitet, og det er publiceret i antologien Nordic Seniors on the Move. Det skriver Københavns Universitet på deres hjemmeside.
Ifølge studiet skyldes uligheden, at man skal have en bolig i Danmark for at benytte det danske sundhedssystem. De pensionister, der ikke har råd til det, må købe en sundhedsforsikring i det land, de bor i.
Pensionister der bor i lande, hvor adgang til sundhedssystemet er gratis, kan blive nødt til at købe en sundhedsforsikring alligevel, hvis de ikke kan begå sig på det lokale sprog og vil sikres behandling af engelskkyndigt personale.
Studiet viser også, at gruppen af udlandsboende pensionister ikke adskiller sig økonomisk fra pensionister i Danmark. De fleste er folkepensionister eller invalide – og førtidspensionister.
Læs også:
Førtidspensionister mister alt
Antropolog: Markedsvilkår gavner ikke sundhedssystemer
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
aa