Ny forskning tyder på, at ibuprofen fungerer beskyttelse mod at udvikle sygdommen Parkinsons. En af de største undersøgelser af lægemidlets mulige fordele blev offentliggjort den 2. marts i online-nummeret af Neurology, som er et tidsskrift, der bliver udgivet af American Academy of Neurology.
Alene i USA lider en million mennesker af Parkinsons. Sygdommen er en hjernesygdom, der forårsager rystelser og vanskeligheder med bevægelse og gang.
»Vores resultater viser, at ibuprofen kan beskytte hjernen på måder, som andre non-steroide anti–inflammatoriske stoffer (NSAID) og analgetika, som aspirin eller acetaminophen, ikke kan,« siger Xiang Gao, MD, ph.d., med Harvard School of Public Health, Brigham and Women’s Hospital og Harvard Medical School i Boston.