Per Vollmond har i længere tid haft stort udbytte af den norske pendant til videnskab.dk, forskning.no. Derfor blev han glad, da han hørte om lanceringen af videnskab.dk.
»Som travl gymnasielærer er det en stor fordel med en let og overskuelig adgang til de nyeste videnskabelige resultater, som kan give inspiration til den daglige undervisning,« forklarer han.
I gymnasiet er tværfaglighed i højsædet, og det er netop den brede indgang til forskning på videnskab.dk, der gør, at Per Vollmond regner med at hente konkret nytteværdi til undervisningen her.
»Jeg har store forventninger om, at den videnskabelige formidling på videnskab.dk vil få mine elever til at engagere sig mere i arbejdet med stoffet, og de selv får lyst til at vide mere. Jeg vil i hvert tilfælde opfordre mine elever til at tilmelde sig nyhedsbrevet,« siger han.
Tillykke til Per Vollmond, der har valgt, at hans præmie skal være en familietur til Universe.
Tilmeld dig nyhedsbrevet her.






























