Eske Willerslev, der er professor ved Globe-instituttet på Københavns Universitet og University of Cambridge, anerkendes for sin forskning med den fornemme, internationale Balzan-pris.
Det skriver Københavns Universitet i en pressemeddelelse.
Det er særligt Willerslevs forskning i DNA fra tænder, der fungerer som endnu en puslespilsbrik i forståelsen af menneskehedens evolution, der gør, at han nu hædres med prisen.
Balzan-prisen uddeles årligt til enkeltpersoner eller organisationer, der har bidraget betydeligt til videnskabens fremskridt og menneskehedens bedring.
Udover prisen får Willerslev også 784.000 euro (cirka 5,8 millioner kroner), og af dem skal halvdelen bruges på unge forskere. Vinderen har allerede meddelt, at pengene skal gå til forskningsprojekter på Globe-instituttet.
Willerslev er blot den anden dansker, der modtager Balzan-prisen. I 2022 modtog danske Dorthe Dahl-Jensen prisen sammen med hollandske Hans Oerlemans for deres isfysik-forskning i klimaforandringer.
Videnskab.dk har blandet andet skrevet om Dorthe Dahl-Jensens forskning i artiklen Grønland smeltede og skabte havstigninger på 1,5 meter for få hundredetusinde år siden i et klima, der ligner vores.
aeh
































