Spørgsmålet, som kommer fra vores læser Kai Birger Nielsen, triggede journalisten, der selv lige har haft fingrene nede i et bed med brændenælder i skjul af skvallerkål.
Derfor greb hun røret og ringede til professor Peter Arctander fra Biologisk Institut, Københavns Universitet, for at høre, hvad de brændenælder egentlig bilder sig ind.
»Brændenælden smager jo godt, så den har udviklet et effektivt våben imod nærgående dyr i form af små sylespidse kieselhår, der er fyldt til randen med giftstoffer som eksempelvis myresyre,« siger Peter Arctander og griner.
Skarp som en kniv
Et brændenældehår består af en giftkirtel, som er omgivet af en sprød, kiselholdig væg.
Ved den mindste berøring knækker hårets udvidede spids af og efterlader et skråt, skarpkantet brud. Nu er håret skarpt som en kniv og trænger ind gennem huden og tømmer sit indhold af gift ud i huden.
SPØRG VIDENSKABEN CLASSIC
Hver anden søndag 'genudsender' vi nogle af de bedste eller mest aktuelle spørgsmål og svar fra Spørg Videnskaben.
Denne artikel blev første gang bragt 29. maj 2008.
»Når du rører ved brændenælden, knækker hårene, og ud løber giften. Giftstofferne får kroppen til at danne små væskefyldte blærer, der klør.«
»Samtidigt har myresyre en ret lav pH-værdi, og den er så lav, så den ætser huden. Men selvom giften irriterer huden, så er den ikke på nogen måde farlig, heller ikke i store mængder,« forklarer han.
Uforglemmelig viden
Herefter går Peter Arctander i stå - for det er meget længe siden, at han sidst har beskæftiget sig med brændenælder.
»Brændenælder er ikke lige mit fagområde, og sidst, jeg beskæftigede mig med brændenælder, var i min studietid, som efterhånden er noget tid siden. Men det er jo god, brugbar viden at have, så jeg vil nok aldrig glemme det,« siger han.
Spørg Videnskaben takker for svaret og kvitterer for det gode spørgsmål med en t-shirt.