Kort nyt

Kort nyt

Med 'Kort nyt' får du overblik over nyheder fra forskningens verden. De mest interessante begivenheder og fund - kort fortalt.

Videnskab.dk's redaktion udvælger og resumerer det mest spændende, andre troværdige medier og forskningsinstitutioner har bragt.

Husk dog vores guide til kritisk læsning af nyheder om forskning og især rådet om, at et enkelt, nyt forskningsresultat aldrig kan rumme den endegyldige sandhed.

Det er derfor en god idé at holde sig for øje, hvad anden forskning på området viser, og vi henviser altid til den oprindelige kilde, så du kan dykke yderligere ned i detaljer og forbehold.

Kinesisk rumstation er styrtet ned i Stillehavet

Annonce:

Har du frygtet for at få den vildfarne kinesiske rumstation, Tiangong-1, i hovedet? Så kan du godt ånde lettet op.

Den 10,4 meter lange rumstation er nemlig havnet i Stillehavet, efter størstedelen af stationen er brændt op i atmosfæren.

Det bekræfter det kinesiske rumagentur, CNSA, ifølge The Guardian.

Tiangong-1, der betyder ’Himmelsk Palads 1’, har været ude af kontrol siden 2016, da rumstationen stoppede med at reagere på kontrolcentrets signaler.

I december 2017 slog de kinesiske myndigheder alarm og forudså, at rumstationen ville styrte ned og ramme et ukendt sted på Jorden i slutningen af marts 2018.

Sandsynligheden for at få den 'løsslupne' rumstation i hovedet har dog ikke ligefrem været værd at satse på.

Ifølge Det Europæiske Rumagentur var sandsynligheden for at blive ramt af Tiangong-1 10 millioner gange mindre end den årlige sandsynlighed for at blive ramt af lynet.

Annonce:

En anden kinesisk rumstation med det oplagte navn Tiangong-2 er stadig i kredsløb om Jorden. Den blev opsendt i 2016, da dens forgænger gik offline.

Tiangong-2 er efter alt at dømme stadig i myndighedernes kontrol, så selv de virkeligt uheldige har ingen grund til at frygte for kinesiske rumstationer lige foreløbig.

mdm