KORT NYT FRA DANMARK:
Ny forskning fra Rigshospitalet viser, at en ud af ti danskere er mere sårbar over for hormonforstyrrende phtalater end resten af befolkningen, skriver Ingeniøren.dk.
Forklaringen er, at en udbredt genmutation resulterer i, at nogle mennesker optager en markant større del af phtalaterne gennem huden end andre.
Testpersoner i studiet med genmutationen havde gennemsnitligt op til 33 procent mere phthalat i urinen end personer uden mutationen. I første omgang har de danske forskere undersøgt urinprøver fra 900 mænd.
»Jeg forventer at finde det samme hos kvinder,« siger læge Ulla Joensen til Ingeniøren.dk. Hun er en af forskerne bag undersøgelsen. Ulla Joensen er ansat på Rigshospitalets afdeling for vækst og reproduktion.
Læs også:
Hormonforstyrrende stoffer får mænds anus til at kravle frem mod penis
Hormonforstyrrende stoffer giver tykke døtre
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ibp