KORT NYT FRA DANMARK
Hjernesygdommen multiple sklerose er en alvorlig sygdom, hvor der opstår kronisk inflammation, og hjernen bliver nedbrudt. Det skyldes, at immuncellerne, T-celler, er hyperaktive.
Nu har forskere fra BRIC, Københavns Universitet fundet en ny type blodceller, der kan bekæmpe de hyperaktive T-celler. Det skriver Københavns Universitet i en pressemeddelelse.
De nyopdagede blodceller stammer fra patienter, der lider af sygdommen multiple sklerose.
Det særlige ved de nye celler er, at de ifølge pressemeddelelsen indeholder et særligt molekyle, som er afgørende for deres anti-inflammatoriske funktion.
Ved at stimulere blodcellerne, kunne forskerne hæmme sygdommen i en biologisk model. De nye opdagelser kan være med til at ændre den nuværende behandling, mener professor Shohreh Issazdeh-Navikas fra Københavns Universitet.
»Fra et behandlingsmæssigt synspunkt er vores resultater virkelig interessante, og vi håber, at de kan bruges til at udvikle ny behandling til de patienter, som ikke har gavn af den eksisterende behandling - især patienter med fremskreden sygdom, « siger hun i pressemeddelelsen.
Resultaterne er publiceret i tidsskriftet Nature Medicin.
Læs også:
Sclerose-gennembrud for danske forskere
Salt kan sætte gang i multiple sclerose
Teenage-fedme øger risikoen for sklerose
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
aml































