Om forfatteren

Sari Vegendal

Projektmedarbejder

Jeg har en uddannelse som skuespiller og studerer nu journalistik og historie på kandidaten på Roskilde Universitet.
På redaktionen skriver jeg, redigerer artikler og håndterer sociale medier. Derudover bruger jeg min skuespillererfaring, når jeg underviser i præsentationsteknik på Videnskab.dk's kurser i forskningsformidling.
Til august starter jeg i praktik på TV2, men jeg fortsætter med at undervise på Videnskab.dk's kurser.

Tag et smugkig på verdens mikroskopiske vidundere

En fotokonkurrence for mini-motiver muliggør for fyrretyvende år i træk, at du kan zoome helt ind på videnskabens forunderlige verden. Nyd synet af de potentielle vinderbilleder her - et af dem er sågar taget af en dansker.

Et par opspilede edderkoppeøjne holder nøje opsyn med dig. Øjnene ses her i 29 gange deres naturlige størrelse. (Foto: Noah Fram-Schwartz, USA)

Annonce: