KORT NYT FRA UDLANDET:
I juni fik indianere fra en hidtil isoleret stamme for første gang kontakt til en myndighed i Brasilien, skriver Forskning.no.
Ansatte fra National Indian Foundation sendte eksperter til et landsbyområde, hvor personer fra stammen i juni måned var begyndt at dukke op på jagt efter mad og redskaber. Eksperterne der blev sendt afsted var sundhedseksperter, antropologer og rådgivere.
Nu fortæller det videnskabelige tidsskrift Science, at flere af de tidligere isolerede indianere er blevet smittet med influenza, skriver Forskning.no. En sygdom som for de fleste af os andre blot er irriterende men som kan være potentielt dødelig for indianerne, der ikke har opbygget et immunforsvar mod virussen.
Indianerne fik hurtigt medicinsk hjælp med flygtede derefter ud i junglen igen. Mellem 1983 og 1985 døde cirka 60 procent af den indtil da isolerede Nahua-befolkning. Indianerne døde af influenza og kighoste, skriver Science i en anden artikel.
Læs også:
12.000 år gammelt barneskelet forfader til amerikanske indianere
Ubestemthedsrelationerne styrer hjernens processer
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ibp