John Leif Jørgensen, afdelingsleder for Måling og Instrumentering på DTU’s Institut for Rumforskning og –teknologi, varsler at flere satellitter vil styrte ned de kommende par år.
Og hvis en større solstorm – som kan ødelægge satellitter – forekommer, kan vi forvente at ca. 30 satellitter vil overleve mødet med atmosfæren og ramme Jorden inden for en måneds tid, skriver Politikken.
Gamle satellitter brænder ikke op
Der findes to forskellige slags satellitter:
-
Dem som forsvinder ud i verdensrummet.
- Og dem som kredser i bane rundt om jorden.
Det er kun den sidstnævnte slags, som på et tidspunkt vil falde ned og rammer atmosfæren, ligesom den tyske satellit, Rosat, gjorde i sidste uge.
Siden 2002 har alle civilsatellitter godt nok skulle følge retningslinjer om, at satellitten skal splintres i mindre brandbare dele, når de nåede atmosfæren.
Men det er også satellitterne fra 90’erne, de såkaldte ”hvide elefanter”, som vejer 10-20 tons og som ikke splintres i brandbare dele. De har typisk en levetid på 30-35 år, før de bliver fanget af tyngdekraften og styrter ned.
Skrevet af: Frederik Lund