KORT NYT FRA DANMARK
Kriminelle, soldater og syge mennesker, der i forbindelse med deres livssituation har behov for at snakke med en præst, har fået bedre vilkår. En rapport viser, at i de seneste 20 år er antallet af funktionspræster tredoblet til nu at udgøre hver sjette præst. En mulig sekularisering af teologien, lyder det fra en forsker. Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Rapporten, der er udarbejdet af forskere fra Institut for Kultur og Samfund på Aarhus Universitet, viser, at de såkaldte funktionspræster, som for eksempel fængsels- eller hospitalspræster, rykker ind på områder, som psykologer og socialrådgivere traditionelt har varetaget. En udvikling, der kan tyde på en markant og længerevarende transformation af Folkekirken, bliver det konkluderet i rapporten.
»Det bliver interessant at se, om præsterne uden for de religiøse institutioner kan holde fast i, at de er præster, eller det medfører en sekularisering af teologien,« siger Henrik Reintoft Christensen, der er adjunkt i religionsvidenskab på Aarhus Universitet og medansvarlig for rapporten, i pressemeddelelsen.
Forskerne mener også, at rapporten kommer til at spille ind i en fremadrettet diskussion om, hvilken rolle Folkekirken, præster og religion generelt skal have i det danske samfund i fremtiden.
Rapporten ‘Funktionspræster i Danmark. En kortlægning’ er finansieret af Folkekirkens Videnspulje og ligger på Aarhus Universitets hjemmeside.
Læs også:
Præster er pjattede med internettet
Præster skræmmer kirkegængere væk
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
rs