KORT NYT FRA DANMARK:
Hvis regeringens udspil til en finanslov bliver stemt igennem af Folketinget, vil der være færre penge til forskningen til næste år end i år, skriver ing.dk.
I hvert fald, hvis man ser på, hvor stor en del af BNP, der efter planen skal gå til forskning. Mens statens forskningsbudget på 16,5 milliarder kroner – i 2014-priser – udgør 1,109 procent af BNP i 2014, vil den procentdel falde til 1,09 i 2015. Det møder kritik fra både Ingeniørforeningen, IDA, og Akademiet for de Tekniske Videnskaber, ATV.
»Finansloven er et udtryk for, at man ønsker at skabe velfærd her og nu. Men samtidig forsømmer man de områder, der skal finansiere fremtidens velfærd,« siger akademidirektør i ATV, Lia Leffland til ing.dk
Når man medregner forskningsaktiviteter i regioner og kommuner, vil det samlede offentlige forskningsbudget i 2015 være på 21,4 milliarder kroner. Statens forskningsbudget på 16,6 milliarder kroner udgør hovedparten af den sum.
Læs også:
Retorisk analyse: Bjarne Corydon, den kløgtige bølle
Finanslov: Fri forskning får et hak i tuden
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ne