KORT NYT FRA UDLANDET:
Det er efterhånden blevet etableret, at mænd generelt har en tendens til at kunne finde vej bedre end kvinder, ifølge Psypost.org.
Men hvor meget af dette skyldes hormoner, og hvor meget skyldes opdragelsen? Det mener norske forskere nu at have fundet et svar på, ved at give kvinder testosteron og sat dem til at løse opgaver forbundet med at finde vej.
Gennem en fMRI-skanner så forskerne, at mændene tog adskillige genveje og orienterede sig mere efter de fire retninger nord, syd, øst og vest – samt brugte en anden del af hjernen, end kvinderne.
Men da kvinderne fik et par dråber testosteron under tungen, blev flere af dem bedre til at orientere sig efter retning.
»Mænds retningssans var mere effektiv. De kom simpelthen hurtigere frem til deres destination,« siger Carl Pintzka, læge og ph.d.-kandidate ved Norges teknisk-naturvidenskabelige universitet, til psypost.org.
Ifølge studiet har mænd og kvinder ofte også forskellige strategier, når de skal nå frem.
»Hvis de for eksempel skal frem til studiebygningen i Trondheim, så går mænd typisk direkte i dens retning, mens kvinder istedet følger en rute, som de kan huske, for eksempel ‘gå forbi frisøren, fortsæt op ad gaden, og drej til højre efter butikken,’« siger Carl Pintzka til Psypost.org.
Til gengæld er kvinder ifølge forskeren bedre til at finde enkelte objekter.
»Kvinder er bedre til at finde frem til tingene i huset, manden er bedre til at finde huset,« slutter han.
Studiet er netop udgivet i tidsskriftet Behavioral Brain Research.
Læs også:
Danske hjerneforskere: Så forskellige er mænd og kvinder heller ikke
Kønsforskelle i hjernen
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ams