KORT NYT FRA DANMARK
Hvem skal efter din mening afgøre, hvad Danmark skal forske i?
Det spørgsmål stillede Gallup til et bredt udsnit af befolkningen i deres undersøgelse om danskernes holdning til forskning og videnskab.
Fra 54 % af befolkningen lyder svaret, at det skal virksomhederne. Selv samme spørgsmål blev stillet i 2007 og 2011. Dengang pegede danskerne på, at retten til at afgøre, hvad danske forskere skal beskæftige sig med skulle tilfalde Universiteterne.
På en tredjeplads over, hvem danskernes allerhelst vil have til at bestemme over forskningen befinder politikerne sig (39 % i 2014). Interesseorganisationerne er dem som befolkningen allermindst vil have til at få indflydelse på dansk forskning (27 %).
Noget kan altså tyde på et paradigmeskift i danskernes holdninger til forskning ud fra en sammenligning fra de tidligere undersøgelser. Og det kan have betydning for, hvilken forskning der på sigt vil blive prioriteret.
Læs også:
Videnskab.dk er kendt af hver anden dansker
Danskerne: Teknologi og forskning skal løse fremtidens problemer
Internationalt panel: Dansk forskning er et imponerende sundt økosystem
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ssm