Den globale opvarmning påvirker i ekstrem grad verdenshavene.
Det konkluderer et nyt studie fra Oxford University og en række andre universiteter, der fortæller, at den globale opvarmning har varmet verdenshavene med, hvad der svarer til, udledningen fra 1 atombombe per sekund i de seneste 150 år, skriver the Guardian.
Mere end 90 procent af den ophobede varme fra menneskers udledning af drivhusgasser absorberes nemlig af havene, konkluderer studiet.
Den ophobede energi resulterer blandt andet i en markant stigning af verdenshavene og en intensivering af orkaner og tyfoner.
Tidligere undersøgelser af, hvor meget varme verdenshavene har absorberet, strækker sig tilbage til 1950, men det nye studie har lavet målinger helt tilbage til 1871 - altså, lige knap 150 år.
Og den samlede beregning peger således på, at den gennemsnitlige opvarmning af verdenshavene i den næsten 150-årige periode svarer til det årlige globale energiforbrug ganget med 1.000 - eller altså én atombombe i sekundet.
Undersøgelsen viser desuden, at opvarmningen er accelereret i perioden, i takt med at udledningen af kulstof er steget.
Uafhængig klimaforsker og fast klimaskribent ved the Guardian, Dana Nuccitelli, der ikke har været involveret i studiet, fortæller til the Guardian:
»Opvarmningen af verdenshavene er steget, i takt med at den globale opvarmning er accelereret.«
I det nye studie svarer opvarmningen af verdenshavene til, at der mellem 1990 og 2015 er sprunget 3 Hiroshima-bomber, hvilket ifølge ham er i den lave ende:
»Værdien svarer til mellem tre til seks Hiroshima-bomber i sekundet i de seneste årtier, alt efter hvilket datasæt man kigger på.«
Kortlægningen af den globale opvarmning i verdenshavene er ifølge forskerne vigtig, da den kan hjælpe forskere med at forudse, hvordan havstigningen udvikler sig i forskellige regioner i fremtiden.
Studiet er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Proceedings of the National Academy of Sciences.
\ Læs mere
fghs































