Et eksemplar af den vanvittigt sjældne haj-slægt Mollisquama, med det almindelige navn ’lommehaj’, er blevet fundet i Den Mexicanske Golf. Det er kun anden gang i historien, at der er fundet et eksemplar af den mystiske haj, der lever flere hundrede meter under havets overflade. Det skriver LiveScience.
Det nyopdagede eksemplar er en han, der måler blot 13 centimeter og vejer 14,6 gram. Den blev fanget i 2010, men det er først igennem et nyligt studie, at forskere fra Tulane University i USA har identificeret eksemplaret som en lommehaj. Opdagelsen er publiceret i tidsskriftet Zootaxa.
»Denne optegnelse af en så usædvanlig og ekstremt sjælden fisk er spændende, men det er også en vigtig påmindelse om, at vi stadig har meget at lære om arterne, der bebor vores have,« siger hovedforfatter til studiet Mark Grace fra NOAA Fisheries’ Pascagoula Mississippi-Laboratorie i USA.
Måske forskellige arter
Der er omtrent 4.000 kilometers afstand imellem de to foreløbigt fundne eksemplarer af lommehajen, der også befandt sig på hver sin side af de amerikanske kontinenter. Fundet af den lille han-lommehaj sætter derfor et stort spørgsmålstegn ved, hvor stor lommehajernes udbredelse faktisk er.
»Opdagelsen af ham har fået os til at spekulere over, hvor mor og far kan være henne, og hvordan de kom til golfen (Den Mexicanske Golf, red.). Det eneste andet eksemplar blev fundet meget langt væk, ud for Peru, for 36 år siden,« siger Mark Grace.
Udøver størrelsen har de to eksemplarer af lommehajen også andre fysiske forskelle. De har et forskelligt antal tænder og ryghvirvler, og den nyopdagede haj har en klynge af små, lysende organer på maven – et fænomen, der kaldes ’bioluminescens’.

Disse forskelle kan både skyldes køns- og aldersforskelle imellem hajerne, men forskerne er endnu ikke sikre på, om de to hajer faktisk tilhører den samme art af lommehaj.
Passer ikke altid i lommen
Hvis du hører til de særligt dumdristige, der har fået lyst til at stikke lommehajen i lommen, så bliver du muligvis skuffet. Det er nemlig ikke alle lommehajer, der er lige så små og nuttede som det nyopdagede eksemplar, der stadig er en unge.
Den første lommehaj, der blev opdaget i 1979, var en ung hun, der målte 40 centimeter. Betegnelsen ’lommehaj’ refererer slet ikke til hajernes størrelse, men til et hulrum, eller lomme, der sidder lige over hajernes brystfinner og indeholder en speciel kirtel.
Man ved endnu ikke, hvad lommehajerne bruger kirtlerne til. I 1984 fremsatte forskere, at den muligvis udskiller feromoner til at tiltrække mager, men det er også en mulighed, at kirtlerne, ligesom organerne på hajens mave, udskiller et stof, der lyser op i dybhavets mørke.
Den lille haj har nu endt sine dage som en del af Royal D. Suttkus Fish Collection ved Tulane University.
































