KORT NYT FRA UDLANDET:
Forskere har fundet ud af, at spækhuggere kan lære at lave de samme lyde, som dem delfiner bruger, når de kommunikerer internt. Det skriver livescience.com.
De fleste dyr kommunikerer med medfødte lyde. Hunde har for eksempel en medfødt evne til at gø. Men nogle arter kan lære at immitere nye lyde og bruge dem i korrekte situationer. Flagermuse, enkelte fugle og hvaler er eksempler på arter, der har evnen til at lære at immitere nye slags lyde.
Nu har forskere fundet ud af, at spækhuggere hører til den sidste kategori. Forskerne lod en gruppe spækhuggere og en gruppe delfiner være i det samme bassin. Efter et stykke tid havde spækhuggerne lært at efterligne delfinernes lyde. Ifølge en af studiets bidragsydere tyder fundet på, at spækhuggere er meget sociale dyr
»Spækhuggere lader til at være meget motiveret for at efterligne deres sociale partneres karekteristika,« siger seniorforsker ved Hubbs-SeaWorld Research Intitute Ann Bowles.
Læs også:
Forskere afslører: Sådan gemmer marsvinet sig for fjender
Spækhuggeren Keiko blev aldrig rigtig fri
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
aa