Jodmangel i Danmark var almindeligt frem til år 2000. Derfor besluttede myndighederne at tilsætte jod til husholdningssalt og salt til fremstilling af brød.
Nu viser undersøgelser, at jodniveauet i den danske befolkning er steget over de sidste ti år, så danskerne ligger inden for normalområdet, om end i den lave end af skalaen. Det skriver Ugeskrift for Læger.
Den yderste konsekvens af jodmangel kan være hjerneskader hos fostre og nyfødte, men de mest almindelige konsekvenser af jodmangel sås især hos ældre mennesker i form af ’struma’ – høj forekomst af forstørret skjoldbruskkirtel med hævelse på halsen.
Derudover udløste mangel på jod tidligere flere tusinde ekstra tilfælde årligt af for højt stofskifte med risiko for især hjertesygdomme og knogleskørhed.
Læs også: Mineraltilskud i salt virker