Forskere har fundet levende snegle i fugles afføring.
En japansk fugleart, der lever af små snegle, er kommet i fokus. Forskere fra Tohuko University i Japan har fundet levende snegle i fugles afføring, hvilket kan have store indflydelse på vores forståelse af, hvordan sneglebestande spreder sig til nye geografiske områder.
Man har tidligere vidst, at forskellige plantefrø kan overleve at blive spist af fugle, og at de der igennem kan sprede sig til andre områder. Nu ser det ud til, at snegle muligvis kan gøre det samme.
»Vi var overrasket over resultatet. Ca. 15 % af sneglene overlevede en tur gennem fuglenes fordøjelsessystem,« fortæller Shinichiro Wada, der står bag opdagelsen.
Det har hidtil været et mysterium, hvordan udbredelsen af landlevende snegle foregår. Her har Shinichiro Wada fundet en mulig forklaring.
Specielt én snegl gav en uvurderlig ledetråd til, hvordan sneglebestande kan indtage nye geografiske områder meget hurtigt.
»En af de snegle, som var blevet spist af en fugl, lagde befrugtede æg, umiddelbart efter den havde passeret gennem tarmen,« siger Shinichiro Wada.



































