Asmus Leth Olsen

Lektor, Institut for Statskundskab, Københavns Universitet

Jeg er optaget af at finde direkte sammenhænge i det politiske liv. 
Hvad betyder det for dansk politik, at der sker noget i Holland, Sverige eller andre lande 'vi normalt sammenligner os med'; kan man måle en særlig effekt af en socialdemokratisk borgmester, og hvis man påstår, at man kan, er det så gjort godt nok; og hvordan kan det egentlig være, at skatteprocenter i landets kommuner har det med at slutte på ,9?
Jeg hiver gerne teorier fra andre fagtraditioner ind i statskundskaben og kombinerer dem med statistiske metoder for at kaste nyt lys over feltet.
Min ph.d.-afhandling bliver heller ikke den traditionelle lange rapport om et emne, men adskillige artikler om forskellige emner, der tilsammen viser, hvordan udvalgte faktor sætter sig spor gennem det politiske liv.