De ældste helleristninger, der nogensinde er fundet i Europa, afslører, at de første europæere brugte de kvindelige former til at dekorere deres opholdsstuer med. Det skriver livescience.com
Udskæringerne, der er fundet på et sted kaldet Abri Castanet i Frankrig, består hovedsageligt af cirkulære udskæringer, der sandsynligvis repræsenterer vulva – de kvindelige kønsorganer.
Helleristningerne blev hugget ind i loftet på en nu kollapset klippehule for omkring 37.000 år siden, skriver forskerne bag opdagelsen i tidsskriftet Proceedings of National Academy of Sciences.
De kunstnere, der skabte udsmykningerne i loftet, var de første moderne mennesker i Europa, en gruppe kaldet ‘Aurignicians’, der stammer fra Afrika.
De var jægere og samlere, og deres samfund var ganske kompliceret. Blandt andet malede de, modellerede og lavede udskæringer. Og deres smykker bestod af elfenbensperler fra den uldne mammut samt gennemborede dyretænder og skaller fra både Middelhavet og Atlanterhavet.
Billeder af de kvindelige kønsorganer har formentlig haft en særlig betydning for de tidlige mennesker, fordi billederne repræsenterer frugtbarhed og mysteriet om fødslen, mener forskerne.
Læs også: Dyr var magiske i oldtiden