Multi-resistente tuberkulose-bakterier er på de seneste blevet ekstra svære at få bugt med, skriver forskning.no.
Tuberkulose har længe været næsten udryddet i Skandinavien, og globalt ser sygdommen også ud til at være i tilbagegang.
Men multi-resistent tuberkulose er sværere at få bugt med. Multi-resistens betyder nemlig, at bakterierne er blevet immune over for vores almindelige behandling for sygdommen. Det anslås, at fem procent af næsten ni millioner TB-syge i verden har den tilstand.
Det er skidt, for behandlingen bliver ekstra lang og kræver en ekstra dyr medicin, der har flere mulige bivirkninger. Men i det mindste kan multiresistent-TB behandles.
Nu viser en ny international undersøgelse baseret på næsten 1.300 patienter med multiresistent tuberkulose, at 6,7 procent smittede tilhører en gruppe med en mere kompliceret tilstand – XDR tuberculosis. Det er endnu usikkert, hvad der nu vil ske.
Læs også: Multiresistent tuberkulose truer os