Over 120 ingeniørstuderende skal under Roskilde Festival forsøge at løse de problemer, som opstår, når 100.000 mennesker er samlet fra et sted, skriver DTU Avisen.
Sidste år skabte de ingeniørstuderende blandt andet mobiltjenesten Volt og en generator, som kører på brugt fritureolie. To projekter, som er blevet en del af årets Roskilde Festival.
Den succes vil de studerende fra Danmarks Tekniske Universitet gentage i år, og folkene bag projektet ønsker at gøre det sjove samarbejde endnu mere relevant for de studerendes uddannelse.
»Fra DTU’s side har vi de tidligere år brugt kræfterne på at gøre projekterne til en del af de studerendes uddannelse, og det er vi blevet rigtig gode til. Det næste skridt er nu at finde ud af, hvordan vi laver projekter som kan implementeres i højere grad. Formålet er jo at komme så tæt på virkeligheden som overhovedet muligt,« siger kandidatstuderende på DTU Simon Strøm, som sammen med en medstuderende står bag samarbejdet med Roskilde Festival.
Læs også: Vrum, vrum, vruum – se billeder fra nørdernes Roskilde Festival
Annonce:
Vil du være den klogeste ved middagsbordet?
Få Videnskab.dk's gratis nyhedsbrev med fascinerende viden direkte i din indbakke.
Tak fordi du tilmelder dig vores nyhedsbrev.
Der opstod en fejl under tilmelding til vores nyhedsbrev.
\
TOP 6
Mest læste om Om Videnskab.dk