KORT NYT FRA UDLANDET
Personer der er i højrisikogruppen for udviklingen af type 2-diabetes har muligvis ikke ligeså stort udbytte af deres fysisk aktive anstrengelser. Det fremgår af Medpage Today.
Et nyt amerikansk kohortestudie finder en forskel i udbyttet af fysisk aktivitet for personer der er genetisk disponeret for sygdommen, men også en forskel mellem mænd og kvinder.
»Selvom fysisk aktivitet generelt beskytter mod type 2-diabetes, tyder vores resultater på, at niveauet for beskyttelse, som kan tillægges fysisk aktivitet, er lavere for personer (især kvinder) med en højere genetisk risiko for type 2-diabetes eller insulinresistens,« skriver Yann Klimentidis, der er Ph.D fra University of Arizona i Tucson.
Deltagernes genetiske risikoprofil blev defineret ud fra 65 identificerede gener, der er associeret med udviklingen af type 2-diabetes.
Forskergruppen har set på data fra 8.101 hvide deltagere, der ikke havde type 2-diabetes ved studiets begyndelse. Deltagerne blev fulgt over en periode på op til 12 år, og i denne opfølgningsperiode blev 821 af deltagerne diagnosticeret med type 2-diabetes.
Information om deltagernes fysiske aktivitetsniveau blev indsamlet ved studiets start ud fra et spørgeskema. Her blev blev deltagerne spurgt ind til type, hyppighed og varighed af de fysiske aktiviteter som deltagerne regelmæssigt havde udøvet.
Frem over vil der være brug for at lave nye fremadrettede kohortestudier, der bruger mindre subjektiver metoder til at måle af fysisk aktivitetsniveau for bedre at kunne forstå den fundne forskel mellem mænd og kvinder og for at kunne generalisere fundene til andre aldre og etniske grupper, påpeger forskergruppen bag det aktuelle studie.
Læs også:
Vigtig diabetes-opdagelse kan give bedre behandling
Ny genteknologi skal forbedre diabetes-behandling
Mutant-gen beskytter mod type 2-diabetes
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ssm