Når Videnskabsår22 efter nytår skydes igang, bliver det med hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik som protektor.
Det skriver både Kongehuset og Videnskabsår22.
»Det er en meget stor glæde at Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik vil være protektor for Videnskabsår22,« skriver stifter og professor i astrofysik Anja C. Andersen i pressemeddelelsen.
Videnskabsår22 er en selvejende forening, der ønsker at give den danske befolkning en bedre forståelse af videnskaben gennem formidling i øjenhøjde.

Videnskabsår22 har konkrete planer for, hvordan de vil gøre videnskab til en del af danskernes hverdag. (Skærmbillede: Videnskabsår22)
I løbet af 2022 vil de sætte fokus på videnskaben ved forskellige samarbejdsprojekter og begivenheder, for eksempel fejringen af Niels Bohr Institutets 100-års jubilæum.
Ud over dette vigtige jubilæum er 2022 desuden blevet udnævnt af FN som 'International Year of Basic Science and Development'.
Derfor er det kærkomment, at Hans Kongelige Højhed Kronprinsen har takket ja til titlen som protektor for det ambitiøse projekt, lyder det i pressemeddelelsen.
»Vi ved at hans Kongelige Højhed har en stor interesse i børn, uddannelse og vores fælles fremtid her på Jorden og hans opbakning som protektor til dette projekt er afgørende for, at vi får synlighed og en stemme,« skriver Anja C. Andersen i pressemeddelelsen.
Projektet er blevet til i samarbejde med et væld af styrelser, virksomheder og organisationer, blandt andet Danske Universiteter og Børne- og Undervisningsministeriet, samt flere medier, herunder Videnskab.dk.
De får støtte fra VILLUM Fonden, Novo Nordisk Fonden, Poul Due Jensens Fond og Bitten & Mads Clausens Fond.
Kongehuset har meldt ud, at Kronprinsen vil »deltage i flere begivenheder« i sin rolle som protektor.