Om forfatteren

Anne Ringgaard

Journalist

Anne Ringgaard

Jeg har skrevet om lidt af hvert for Videnskab.dk siden 2012.
Derudover har jeg været skrivende journalist på dagbladet Politiken, fagbladet Dagens Medicin, en lokalavis i Roskilde, og jeg har været en tur omkring Experimentariums nu hedengangne nyhedsafdeling.
Jeg er uddannet på Roskilde Universitet med en bachelor i kulturstudier og en kandidatgrad i journalistik.

Fremmedfrygt forstærkes under pandemier

Folk, der er bange for at blive smittet med sygdomme, er mere xenofobiske end andre, viser forskning. Måske er det derfor, at epidemier historisk har medført racisme og forfølgelse. 

xenoforbi coronavirus covid-19 racisme indvandring fremmedfrygt smitte smittefrygt virus bakterier

Virusser er ligeglade med nationalitet og etnicitet. Alligevel trives xenofobi -  afsky eller frygt for fremmede - tilsyneladende under epidemier. (Foto: Shutterstock)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts