Hvordan påvirker det os at se porno?
Kigger man mod Sverige, er de fleste porno-seere godt tilfredse med deres ‘hobby’.
Det viser et studie, der er publiceret i The Journal of Sexual Medicine.
»Studiet viser – ligesom vores egne befolkningsdata – at pornografi er et udbredt og overvejende værdsat fænomen, og at de fleste brugere mener, at porno er til gavn og glæde for deres seksuelle liv,« siger Christian Graugaard, læge og professor ved Sexologisk Forskningscenter, Aalborg Universitet.
Christian Graugaard var medinitiativtager til Projekt SEXUS, verdens største forløbsundersøgelse om sex, som Videnskab.dk skrev om i 2017.
Det svenske studie bygger på en bred befolkningsundersøgelse med 14.135 deltagere – 6.169 mænd og 7.966 kvinder – fra 16 til 84 år.
Du kan se en række overordnede resultater fra undersøgelsen i faktaboksen.
\ Det viser undersøgelsen
- 68,7% af mændene og 27% af kvinderne så porno.
- Forbrug af porno faldt med alderen for både mænd og kvinder.
- 22,6% af alle mænd og 15,4% af alle kvinder rapporterede, at deres eget eller deres partners forbrug af pornografi overvejende havde positive effekter på deres sexliv
- 4,7% af alle mænd og 4% af alle kvinder rapporterede, at effekterne var overvejende negative.
Ifølge Christian Graugaard antyder det svenske studie nogle foruroligende sammenhænge, for eksempel med seksuel utilfredshed og visse seksuelle dysfunktioner.
Men det er ikke til at vide, hvilken vej sammenhængen går mellem porno og seksuel sundhed, da der er tale om et tværsnitsstudie, altså et øjebliksbillede.
»Får man seksuelle problemer, fordi man ser porno – eller ser man porno, fordi man har seksuelle problemer? Eller er der helt andre forstyrrende årsagsfaktorer – såkaldte ‘confoundere’ – på spil? Det finder vi først ud af, når svenskerne – eller vi selv – undersøger de samme mennesker igen om nogle år eller årtier,« siger Christian Graugaard.
Resultater minder om Danmark
I en dansk kontekst
Hvad angår pornografi, som artiklen jo handler om, er det på grund af spørgsmålenes formulering umuligt at sammenligne 1:1 mellem Sverige og Danmark, mener Christian Graugaard.
»Men tendenserne i den svenske undersøgelse genfinder vi alligevel i en dansk kontekst. For eksempel finder svenskerne ligesom os ganske store alders- og kønsforskelle i brugen af porno. Yngre er langt mere aktive end ældre, og mænd er langt mere aktive end kvinder,« siger han.
»Og ligesom os finder svenskerne interessante forskelle mellem hetero-, homo- og biseksuelle personer. Homoseksuelle mænd og biseksuelle mænd og kvinder er mere pornoaktive end heteroseksuelle.«
\ Læs mere
Effekter ved porno
I det svenske studie er der flere respondenter, som rapporterer om positive effekter af pornobrug på sexlivet end det modsatte. Det gælder 23 procent af mændene og 15 procent af kvinderne.
Der er cirka fem procent af begge køn, der rapporterer om negative effekter.
»I Projekt SEXUS har vi ikke spurgt på samme måde, men vi kan alligevel se, at ganske mange angiver positive begrundelser for brugen af porno. For eksempel angiver henholdsvis 51 procent og 43 procent af pornobrugende mænd og kvinder, at de får gode ideer til deres sexliv, når de ser porno. Og syv ud af ti fortæller, at de ser porno, fordi de er seksuelt nysgerrige,« siger Christian Graugaard.
Porno kobles til rejsningsproblemer
Men svenskerne har også set på mulige negative konsekvenser af et højt pornoforbrug. Et højt pornoforbrug defineres som at se porno mindst tre gange om ugen.
De finder klare associationer med rejsningsproblemer og generel utilfredshed med sexlivet.
»Den type analyser kan vi også sagtens lave i Projekt SEXUS, men det har vi endnu ikke gjort. Så det eneste, vi indtil videre kan se, er, at 20 procent af mandlige pornobrugere mod 5 procent af kvindelige mener, at de har svært ved at kontrollere deres pornoforbrug,« siger Christian Graugaard.
»Vi kan også se, at hyppig brug af porno har en signifikant sammenhæng med både det at være ugift og det at være single. Så man kan ikke udelukke, at nærmere analyser vil vise det samme mønster som i det svenske studie: at et højt pornoforbrug er associeret med visse typer af seksuel utilfredshed.«