Tag på fotosafari på Mars
Nu kan du selv være med til at udforske Mars. Udpeg et interessant motiv på planeten og lad NASA-sonden MRO tage billedet.

Det største videnskabelige instrument på MRO er det 65 kg tunge kamera HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), der er bygget af University of Arizona.
HiRISE laver de skarpeste billeder af marsoverfladen, der nogensinde er blevet optaget fra en sonde i kredsløb om planeten.
På HiRISE's billeder svarer hvert billedelement (pixel) til mellem 25 og 32 centimeter på marsoverfladen. Det betyder, at overfladedetaljer ned til ca. en meters størrelse kan studeres.
Kom med dit eget bud
Nu kan du også være med til at stille skarpt på den røde planet. Folkene bag HiRISE opfordrer nemlig alle interesserede til at indsende forslag til, hvilke områder på Mars superkameraet skal optage.
Ved hjælp af et nyt online-værktøj kan du gå ind og udpege det område på Mars, du synes HiRISE skal se nærmere på. Du skal også give dit observationsforslag et navn og give et bud på, hvorfor netop dette område kan være videnskabeligt interessant.
Desuden skal du angive, hvor dit forslag hører hjemme i de 18 videnskabelige temaer som HiRISE-holdet arbejder med. Forskerne bag HiRISE vil så evaluere de indkomne forslag og prioritere dem. Læs mere i denne pressemeddelelse fra NASA (på engelsk).
Lavet i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
Relaterede artikler
Partnerartikel
Tycho Brahe Planetarium
Tycho Brahe PlanetariumGl. Kongevej 10
1610 København V
Videnskab.dk samarbejder med Tycho Brahe Planetarium.
Tycho Brahe Planetarium leverer lærerig underholdning til hele familien.
Rumteatret er Planetariets hjerte, der med sit 1.000 kvadratmeter store lærred leverer en helt særlig filmoplevelse.
Astrofysiker Michael J.D. Linden-Vørnle skriver nyheder om rummet for Planetariet. Nyhederne bringes her på Videnskab.d.k
Seneste fra Teknologi
-
Her er fremtidens telefon
23. maj 2012 kl. 10:06Du ser ikke bare et ansigt, men hele personen du taler i telefon med - og du kan gå rundt om ham eller hende. Se videoen med fremtidens telefon. -
Oplev den danske økoræs-triumf
22. maj 2012 kl. 10:45To danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik. -
Magnetisk køleskab halverer elregningen
21. maj 2012 kl. 03:54Når kulde skabes ved hjælp af magnetisme, bruges der ikke meget energi. Samtidig kan man bruge vand i stedet for skadelige drivhusgasser til at transportere varme og kulde.Bringes i samarbejde med Det Strategiske Forskningsråd
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
25/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
22/05
-
19/05
-
24/05
Det læser andre lige nu
-
Stor dansk hjernepris til ungarske forskere
4. marts 2011 kl. 11:28 -
Stammen kan skyldes gener
25. marts 2010 kl. 08:12 -
Nikotin kan gavne syge nyfødte
5. november 2008 kl. 04:00
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
10:03
-
10:03
-
10:00
-
09:33
-
09:30
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Tænd et lys på afstand
25. maj 2012 kl. 10:11 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Tom Frandsen for 2 timer 33 minutter siden
[Hvorfor sker der så lidt i pinsen?]
-
Af Kenneth Nielsen for 3 timer 54 minutter siden
[Tosprogede tager klogere beslutninger]
Seneste blogindlæg
-
Relativisme
Af Jakob Rachmanski, Cand.mag. i filosofi -
Mænd har flere neuroner end kvinder, men det betyder ikke noget
Af Jonas Kristoffer Lindeløv, ph.d. studerende i kognitiv neurovidenskab
På forsiden lige nu
-
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
-
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
-
Vægtløshed er en unik følelse
-
Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















