Oplev den danske økoræs-triumf
VideoTo danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik.
Shell Eco-marathon er de ingeniørstuderendes Roskilde Festival. I modsætning til Roskilde er luften ikke fuld af spruttåger og urinstøv, men oliedunst og hamren og banken fra hundredvis af motorrum.
De studerende har hver deres lejr, hvor de er samlet omkring deres projekt. Flere lejre har deres eget musiksystem og fylder langt ud på midtergangen.
De er tilmed også sent oppe, når de står og knokler med at få deres biler klar til at give de andre biler brændstoføkonomisk baghjul.
Om dagen går det så løs. Konkurrencen er hård, men kærlig. De to danske hold klarede det ualmindeligt flot i år.
Det kan du se meget mere om ved at kigge på galleriet herover eller på de to videoer fra bilerne herunder, som gengiver noget af oplevelsen fra de rotterdamske veje.
Videoerne herunder er fra henholdsvis Aalborg Universitets første gennemkørsel af ruten, og DTU Roadrunners første testkørsel som et time-lapse - sammenklip af et væld af billeder.
Relaterede artikler
Seneste fra ØKO-ræs
-
Oplev den danske økoræs-triumf
22. maj 2012 kl. 10:45To danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik. -
Se de fedeste øko-racere
20. maj 2012 kl. 13:13Rotterdams gader har været fyldt med eksempler på meget anderledes udseende biler under Shell Eco-marathon. Her kan du se et udpluk af de fedeste brændstofbesparende biler. -
'Min kan køre længere end din!'
19. maj 2012 kl. 16:57For at undgå skænderier under Shell Eco-marathon har et effektivt hold matematiske kemikere stået klar til at sammenligne effekten af de forskellige brændstoffer. Hvordan kan man det?
Mest læste på Videnskab.dk
-
17/05
-
15/05
-
20/05
-
15/05
-
16/05
-
17/05
-
19/05
-
17/05
-
17/05
-
19/05
Det læser andre lige nu
-
Forsker bygger unikt byhus af containere
20. maj 2013 kl. 12:19 -
Hvem stod bag mordet på Martin Luther King?
3. april 2009 kl. 11:16 -
Derfor elsker du at hade dine fjender
3. januar 2013 kl. 09:26
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor læsper man?
22. maj 2013 kl. 10:34 -
Hvordan lavede man fontæner uden el?
20. maj 2013 kl. 10:21
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
11:26
-
11:06
-
11:00
-
10:58
-
10:37
Mest sete video
-
Lær at gå på opdagelse i kaffens smag
14. maj 2013 kl. 14:21 -
X-51A: Vellykket hypersonisk flyvetur
15. maj 2013 kl. 12:30 -
Astronaut fremfører David Bowies 'Space Oddity' i rummet
15. maj 2013 kl. 09:44
Seneste kommentarer
-
Af Jørn Kock Pedersen for 21 minutter 25 sekunder siden
[Hvorfor læsper man?]
-
Af tommy nagel for 41 minutter 56 sekunder siden
[Videnskab.dk fylder fem år]
Seneste blogindlæg
-
Dræb, dræb, dræb! Nej ... liiiige et øjeblik: De machiavelliske følelser i Game of Thrones
Af Rikke Schubart, Lektor -
Hvorfor formidler forskere?
Af Kristian H. Nielsen, Lektor, Center for Videnskabsstudier
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Trekronergade 26 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-2500 Valby | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk












































