Kinesisk rumstation på vej
Kina er godt i gang med at etablere sig i rummet. Efter planen skal første del af en kinesisk rumstation opsendes til næste år.

Kina har færdiggjort konstruktionen af det første modul til en kinesisk rumstation. Det oplyser det officielle kinesiske nyhedsbureau, Xinhua.
Modulet, der kaldes Tiangong 1, skal efter planen sendes i kredsløb om Jorden i løbet af 2011.
Først skal Tiangong 1 dog gennemgå en lang række afprøvninger, hvor elektriske, mekaniske og varmemæssige egenskaber skal kontrolleres. Navnet Tiangong kan oversættes til 'himmelsk palads'.
Når Tiangong 1 er kommet på plads i rummet, vil det få besøg af det kinesiske rumfartøj Shenzhou 8, der skal kobles sammen med modulet. Shenzhou 8, der således får æren af at gennemføre den første kinesiske sammenkobling i rummet, vil ikke være bemandet.
Rumstationen bemandes i 2012
Ifølge Xinhua er Shenzhou 8 netop nu ved at blive bygget og opsendelsen forventes at finde sted i anden halvdel af 2011. Hvis Shenzhou 8's mission bliver en succes, vil vejen være banet for bemandede flyvninger til Tiangong 1.
Det skal så i givet fald ske i 2012 hvor kinesiske astronauter - såkaldte taikonauter - sendes op til Tiangong 1. Indtil videre er to missioner på programmet, hvor taikonauterne skal gennemføre kortere ophold på stationen.
Indtil nu har Kina siden oktober 2003 gennemført tre bemandede rumflyvninger. På den seneste, der fandt sted i slutningen af september 2008, blev den første kinesiske rumvandring gennemført.
Kilde: Xinhua.
Artiklen er lavet i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
Eksterne links
Partnerartikel
Tycho Brahe Planetarium
Tycho Brahe PlanetariumGl. Kongevej 10
1610 København V
Videnskab.dk samarbejder med Tycho Brahe Planetarium.
Tycho Brahe Planetarium leverer lærerig underholdning til hele familien.
Rumteatret er Planetariets hjerte, der med sit 1.000 kvadratmeter store lærred leverer en helt særlig filmoplevelse.
Astrofysiker Michael J.D. Linden-Vørnle skriver nyheder om rummet for Planetariet. Nyhederne bringes her på Videnskab.d.k
Seneste fra Teknologi
-
Her er fremtidens telefon
23. maj 2012 kl. 10:06Du ser ikke bare et ansigt, men hele personen du taler i telefon med - og du kan gå rundt om ham eller hende. Se videoen med fremtidens telefon. -
Oplev den danske økoræs-triumf
22. maj 2012 kl. 10:45To danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik. -
Magnetisk køleskab halverer elregningen
21. maj 2012 kl. 03:54Når kulde skabes ved hjælp af magnetisme, bruges der ikke meget energi. Samtidig kan man bruge vand i stedet for skadelige drivhusgasser til at transportere varme og kulde.Bringes i samarbejde med Det Strategiske Forskningsråd
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
17/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
Det læser andre lige nu
-
Har hunde virkelig brug for tøj?
10. januar 2011 kl. 13:34 -
Er én vaccinedosis nok?
11. september 2009 kl. 13:46 -
Hvorfor får jeg altid mandlen?
23. december 2011 kl. 03:51
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28 -
Kan man dø af grin?
20. maj 2012 kl. 16:24
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Dorte Wulff Dahl for 1 time 29 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Bent Sandholdt for 2 timer 10 minutter siden
[Flyskræk journalist styrter med fly]
Seneste blogindlæg
-
Hvad blev der af legen?
Af Stine Liv Johansen, Adjunkt, ph.d. -
Afslutning på forsknings og indsamlingstur til nord Sulawesi, fisk og havslanger
Af Arne Redsted Rasmussen, Ph.D., Lektor
På forsiden lige nu
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk



















