Jobcentre spilder tiden med oldnordisk it
Ansatte i jobcentre spilder oceaner af tid på grund af forældede it-systemer. Det konkluderer forskere i en ny undersøgelse fra IT-Universitetet.

De skulle have frigivet tid og kræfter til at få ledige i arbejde. I stedet er de blevet en ekstra arbejdsbyrde for sagsbehandlerne.
De såkaldte ESDH-systemer skulle lette sagsbehandlingen og give mere tid til den enkelte jobsøger, men i stedet suger det kræfter ud af de ansatte, lyder meldingen efter observationer på et jobcenter.
Undersøgelsen viser, at medarbejderne kun har tid til at bruge halvdelen af deres arbejdstid på den jøbsøgende borger. Men det er ikke engang hele historien, fortæller lektor på IT-Universitetet, Thomas Hildebrandt, i en pressemeddelelse.
»Ikke nok med at halvdelen af tiden går med administrativt arbejde, men når borgeren så sidder i stolen foran medarbejderen og vil hjælpes videre, går halvdelen af den tid med at forklare regler og procesforløb, fordi systemet er så besværligt,« forklarer Thomas Hildebrandt.
It lavet til simpel lovgivning, ikke indviklet
Det har i årevis været svært for det offentlige at få lavet ordentlige it-systemer, der skal gøre det lettere at få folk i arbejde.
Tidligere har Arbejdsmarkedsstyrelsen bøvlet med systemet Amanda, som blev forsinket i to år og udløste en ekstraregning på 200 millioner kroner – og stadig ikke var godt nok til de ansattes hverdag.
ESDH-systemerne (elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer) lider af samme sygdom.
»Da de nuværende systemer blev designet, var de ikke gearede til en så kompleks lovgivning som vi har i dag, hvor sagsbehandlingen må varetages af flere specialiserede enheder i jobcentrene. Derfor er der akut behov for at udvikle nye løsninger, der kan sikre, at lovgivningen overholdes og håndtere, at en sag skifter hænder flere gange, uden at informationer og overblikket går tabt undervejs,« mener Thomas Hildebrandt.
Observationerne er foretaget af forskningsassistent og ph.d. Magnus Nilsson i efteråret 2010 og refereret i undersøgelsen 'Vellykkede vekselvirkninger'.
Relaterede artikler
Videnskabelige kilder
Eksterne links
Seneste fra Teknologi
-
Her er fremtidens telefon
23. maj 2012 kl. 10:06Du ser ikke bare et ansigt, men hele personen du taler i telefon med - og du kan gå rundt om ham eller hende. Se videoen med fremtidens telefon. -
Oplev den danske økoræs-triumf
22. maj 2012 kl. 10:45To danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik. -
Magnetisk køleskab halverer elregningen
21. maj 2012 kl. 03:54Når kulde skabes ved hjælp af magnetisme, bruges der ikke meget energi. Samtidig kan man bruge vand i stedet for skadelige drivhusgasser til at transportere varme og kulde.Bringes i samarbejde med Det Strategiske Forskningsråd
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
25/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
22/05
-
19/05
-
24/05
Det læser andre lige nu
-
Derfor har kaffepletter en tydelig kant
1. september 2011 kl. 21:23 -
Hvorfor kan jeg være vågen og sove på samme tid?
9. februar 2010 kl. 11:25 -
Japan opsender soldrevet rumfartøj
20. maj 2010 kl. 11:15
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
10:03
-
10:03
-
10:00
-
09:33
-
09:30
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Tænd et lys på afstand
25. maj 2012 kl. 10:11 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Tom Frandsen for 1 time 42 minutter siden
[Hvorfor sker der så lidt i pinsen?]
-
Af Kenneth Nielsen for 3 timer 3 minutter siden
[Tosprogede tager klogere beslutninger]
Seneste blogindlæg
-
Relativisme
Af Jakob Rachmanski, Cand.mag. i filosofi -
Mænd har flere neuroner end kvinder, men det betyder ikke noget
Af Jonas Kristoffer Lindeløv, ph.d. studerende i kognitiv neurovidenskab
På forsiden lige nu
-
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
-
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
-
Vægtløshed er en unik følelse
-
Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















