Annonceinfo

Jobcentre spilder tiden med oldnordisk it

Ansatte i jobcentre spilder oceaner af tid på grund af forældede it-systemer. Det konkluderer forskere i en ny undersøgelse fra IT-Universitetet.

Emner: ,
Ansatte bruger alt for meget tid på arbejdet med it-systemer, viser ny forskning. (Foto: Colourbox)

De skulle have frigivet tid og kræfter til at få ledige i arbejde. I stedet er de blevet en ekstra arbejdsbyrde for sagsbehandlerne.

De såkaldte ESDH-systemer skulle lette sagsbehandlingen og give mere tid til den enkelte jobsøger, men i stedet suger det kræfter ud af de ansatte, lyder meldingen efter observationer på et jobcenter.

Undersøgelsen viser, at medarbejderne kun har tid til at bruge halvdelen af deres arbejdstid på den jøbsøgende borger. Men det er ikke engang hele historien, fortæller lektor på IT-Universitetet, Thomas Hildebrandt, i en pressemeddelelse.

»Ikke nok med at halvdelen af tiden går med administrativt arbejde, men når borgeren så sidder i stolen foran medarbejderen og vil hjælpes videre, går halvdelen af den tid med at forklare regler og procesforløb, fordi systemet er så besværligt,« forklarer Thomas Hildebrandt.

It lavet til simpel lovgivning, ikke indviklet

Det har i årevis været svært for det offentlige at få lavet ordentlige it-systemer, der skal gøre det lettere at få folk i arbejde.

Tidligere har Arbejdsmarkedsstyrelsen bøvlet med systemet Amanda, som blev forsinket i to år og udløste en ekstraregning på 200 millioner kroner – og stadig ikke var godt nok til de ansattes hverdag.

ESDH-systemerne (elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer) lider af samme sygdom.

»Da de nuværende systemer blev designet, var de ikke gearede til en så kompleks lovgivning som vi har i dag, hvor sagsbehandlingen må varetages af flere specialiserede enheder i jobcentrene. Derfor er der akut behov for at udvikle nye løsninger, der kan sikre, at lovgivningen overholdes og håndtere, at en sag skifter hænder flere gange, uden at informationer og overblikket går tabt undervejs,« mener Thomas Hildebrandt.

Observationerne er foretaget af forskningsassistent og ph.d. Magnus Nilsson i efteråret 2010 og refereret i undersøgelsen 'Vellykkede vekselvirkninger'.

Log ind eller opret konto for at skrive kommentarer

Seneste fra Teknologi

  • Her er fremtidens telefon

    Du ser ikke bare et ansigt, men hele personen du taler i telefon med - og du kan gå rundt om ham eller hende. Se videoen med fremtidens telefon.
  • Oplev den danske økoræs-triumf

    To danske hold havde både op- og nedture til Shell Eco-marathon. Her kan du i billeder og video opleve, hvordan det gik.
  • Magnetisk køleskab halverer elregningen

    Når kulde skabes ved hjælp af magnetisme, bruges der ikke meget energi. Samtidig kan man bruge vand i stedet for skadelige drivhusgasser til at transportere varme og kulde.
    Bringes i samarbejde med Det Strategiske Forskningsråd

Det læser andre lige nu

Spørg Videnskaben

Abonner på vores nyhedsbrev

Når du tilmelder dig, deltager du i konkurrencen om lækre præmier.

Mest sete video

Seneste kommentarer

Seneste blogindlæg