Annonceinfo

Seneste artikler

  • Stævnemøde med Solen: Venuspassage!

    Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.
    Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
  • Historisk dag for privat rumfart

    Der blev skrevet rumfartshistorie, da det amerikanske firma SpaceX tirsdag 22. maj sendte deres Dragon-rumkapsel af sted mod Rumstationen.
    Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
  • Ringformet solformørkelse

    Årets første solformørkelse indtraf 20. maj. Formørkelsen var dog ikke total, men kun ringformet.
    Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
  • Ind under huden på Vesta

    Dawn-sondens undersøgelser af Vesta har bekræftet, at den store asteroide har mere til fælles med jordlignende planeter end med andre asteroider.
    Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
  • Asteroide tæt forbi Jorden

    Jorden får jævnligt besøg af større og mindre asteroider, der flyver forbi vores planet. Den 13. maj var den lille asteroide 2012 JU på visit.
    Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
  • Stor plet på Solen

    Netop nu ses en meget stor solpletgruppe på solskiven. Hvis gruppen udløser et meget stort soludbrud, ligger Jorden lige i skudlinjen.

Michael Linden-Vørnle

Biografi

Tycho Brahe Planetarium
Michael J.D. Linden-Vørnle har siden 1999 arbejdet ved Tycho Brahe Planetarium som astrofysiker og formidler. Herudover er han også tilknyttet DTU Space, hvor han er involveret i det europæiske satellitprojekt, Planck. Planck-satellitten skal undersøge universets oprindelse, der populært kaldes ”big bang”.