Sæd gør hunnen flittig
Sæden hos bananflue-hannen indeholder et stof, som får hunnen til at droppe eftermiddagsluren og i stedet samle mad efter parringen.

Professor Elwyn Isaac fra University of Leeds gjorde en overraskende opdagelse, da han var i gang med undersøgelser af bananfluens søvnmønster. Han fandt ud af, at bananfluehannens sæd indeholder et yderst specielt stof med kraftige virkninger.
Undersøgelsen er publiceret i det seneste nummer af tidsskriftet 'Proceedings of the Royal Society B'.
Droppede eftermiddagsluren
Bananfluer er mest aktive om morgenen og om aftenen men sover dybt om natten ligesom os mennesker. Den plejer også at tage sig en lur om eftermiddagen.
Men Isaac opdagede, at hunnerne droppede eftermiddagsluren i over en uge efter parring.
»Vore resultater antyder, at denne ændring ikke sker frivilligt. Hunner som parrer sig med hanner, som producerede sæd uden dette stof, holdt fortsat deres eftermiddagslure.«
»Vi er derfor sikre på, at denne adfærdsændring er kemisk fremkaldt af hannen,« siger Isaac i en pressemeddelelse.
Fæstner sig til halen på sædceller
Stoffet som findes i bananfluesæden er peptider eller kæder af aminosyrer, som er bundet sammen. Hos bananfluehannen produceres stoffet i en kirtel, som svarer til menneskets prostata-kirtel, og derefter fæstner peptiderne sig til halen på sædcellerne.
»Søvn er en urgammel og grundlæggende mekanisme i levende væsner fra orme til mennesket. Det at hæmme søvnen og erstatte den med ekstra aktivitet, der udsætter hunnerne for farer, må kræve en kraftig mekanisme,« siger Isaac.
Tidligere undersøgelser har vist, at dette peptid øger frugtfluehunnens ægproduktion og får dem til at holde sig fra andre frugtfluehanner i en uges tid.
Isaac mener, denne opdagelse kan være til hjælp i behandling af søvnproblemer hos mennesker, specielt narkolepsi, som man tror er forårsaget af fejl i overførslen af signaler i hjernen.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Grønlands 'sjældne jordarter' kan redde Europa ud af en knibe
20. april 2011 kl. 03:56 -
Sådan vejer man neutrinoer med galakser
28. januar 2010 kl. 14:30
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 4 timer 21 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 4 timer 38 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















NYT fra VIDENSKABET
Var Frederik d. 9. der engang sa'e til professor Niels Bohr,
Niels Bohr Instituttet:
"Nu ved vi osse det!?"
Frederik d. 9. og Preben Oxbøl havde samme FLAGDAG.
11. marts - DERFOR.