Rumstorme truer Jordens elforsyning
Rumvejr kan have skadelig indvirkning på strømforsyning og satellitnavigation, hævder forskere.

Solpletter og de såkaldte solar flares, der er voldsomme udbrud på Solens overflade, kaster store skyer af elektrisk ladede gasser i retning mod Jorden. Og det kan forårsage strømudsving og forstyrre gps-systemer.
Det påpeger forskere ifølge telegraph.co.uk.
Vejret i rummet har i det seneste århundrede gennemlevet en rolig periode, men forskerne mener, at vi nu går imod tider med hårdere rumvejr.
Britiske forskere ved Lancaster University og The British Geological Survey (BGS) i Edinburgh har udviklet en ny model, der viser de omfattende konsekvenser, barskt rumvejr kan have på Storbritannien.
Voldsomme følger
»Vores vigtigt mål er at kaste lys over indflydelsen fra både det daglige og det ekstreme rumvejr på vores teknologi, og på den måde blive mere opmærksom på risikoen,« siger Dr. Alan Thomson, der leder forskningen.
Modellen, som de britiske forskere har udviklet, samler målinger af magnetfelter fra hele Storbritannien og undersøger, hvordan de påvirker den nationale strømforsyning.
Hos det amerikanske US National Academies anslår man, at det vil koste flere billioner det første år, hvis en fremtidig alvorlig rumstorm rammer landet. Og de anslår, at det vil tage mellem fire og ti år at genoprette ødelæggelserne.
Den seneste virkelig store solar super flare - der fandt sted i 1859 - slog blandt andet skibe ud af kurs, fordi kompasserne viste forkert.
Relaterede artikler
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Slut med dårlige it-løsninger
14. oktober 2010 kl. 04:00 -
Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?
24. maj 2012 kl. 08:29 -
Råger rager til sig med redskaber
3. juni 2009 kl. 14:03
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 4 timer 7 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 4 timer 24 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















