Omvendte gigantlyn fanget på film
VideoForskere har fanget et af naturens sjældne fænomener på film. Kraftfulde omvendte lyn, som skyder op til 80 km op i luften.
(VIDEOEN ER DESVÆRRE IKKE LÆNGERE TILGÆNGELIG)
Vi kender alle normale lyn, som slår fra skyerne ned på jorden. I løbet af de sidste par årtier har forskere imidlertid observeret forskellige typer anderledes lyn, som skydes fra skyerne og op i atmosfæren.
Et af de nyligst opdagede omvendte lyn kaldes på engelsk 'gigantic jets' og er, som navnet antyder, en del større end normale lyn. De skydes opad fra skyerne og standser først efter 80 km, når de rammer ionosfæren, den sidste del af atmosfæren inden rummet. Fænomenet har kun været kendt siden 2001 og man har siden da kun fanget de omvendte lyn på billeder fem gange.
Den seneste optagelse af de omvendte lyn er foretaget af Steven Cummer og kolleger fra Duke University i North Carolina. Han forklarer i en artikel i seneste nummer af tidsskriftet 'Nature Geoscience', at energiladningen i de store lyn endnu har været ukendt, men med de nye optagelser og tilhørende målinger kunne forskerne konstatere, at gigantlynene transporterede energi i samme omfang og på samme måde som normale lyn, bare i opadgående retning og over en meget større afstand.
De meteorologiske årsager til de omvendte gigantlyn kendes ikke, men forskerne håber, at billederne vil kunne hjælpe med at løse gåden.
Relaterede artikler
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Aspergers syndrom forsvinder
21. maj 2012 kl. 19:46 -
Få glasset til at drikke
11. maj 2012 kl. 12:44 -
CSR-udfordringer skal løses med kommunikation
7. april 2010 kl. 16:30
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 3 timer 34 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 3 timer 51 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Video not found....
Jeg ved ikke lige hvorfor jeg røg ind på denne artikel, men vær opmærksom på, at den video, der linkes til åbenbart ikke eksisterer mere.