Nyt globalt Mars-kort overgår alt
Et nyt globalt Mars-kort er stykket sammen af 21.000 infrarøde billeder fra NASAs ældste rumsonde Mars Odyssey. Kortet skal være et slagkraftigt værktøj for forskerne i deres studier af Mars.

NASA har for få dage siden offentliggjort det hidtil bedste kort over Den Røde Planet.
Kortet er lavet af NASAs Mars Odyssey, der nåede frem til Mars i 2001 og som er den ældste sonde i kredsløb om planeten.
Siden da har sonden taget over 21.000 snapshots af overfladen ved hjælp af dets infrarøde kamera THEMIS, og det er dem, som forskere ved NASA nu har stykket sammen til et globalt Mars-kort.
Når man ser på kortet som en helhed, ser det ikke ud af noget særligt, men dets styrke fremstår lysende klart, når man zoomer ind på et specifikt område af overfladen.
Her kan man nyde detaljer såsom bjerge, dale og sletter helt ned til en opløsning på 100 meter.
»Kortet bliver en ramme for globale studier af de geologiske forhold på planeten, som f.eks. mineralsammensætningen og de fysiske egenskaber ved de stoffer, der findes på overfladen,« fortæller forskeren Jeffrey Plaut ved NASAs forskningscenter JPL i en pressemeddelelse.
Fremstillingen af kortet var ikke nogen let sag, for umiddelbart passede Odysseys tusindvis af billeder ikke sammen, fordi de var forvrænget af forskellige former for støj. NASA har dog haft held med at korrigere for støjen og sætte billederne sammen til en helhed, og resultatet er et enestående kort, der gengiver overfladen nøjagtigt ned til mindste detalje.
Fakta
VIDSTE DU
Kameraer såsom HiRISE ombord på den nyere marssonde Mars Reconnaissance Orbiter kan spotte ting, som har en udstrækning på bare én meter, men har kun kortlagt små områder af planeten.
»Teamet bag Mars Odyssey THEMIS har skabt et enestående og spektakulært produkt, som vil være et fantastisk værktøj for forskere i mange år fremover,« slutter Jeffrey Plaut.
Et fantastisk værktøj
Nyheden om det nye kort bliver modtaget med begejstring af Mars-gruppen på Niels Bohr Institutttet på Københavns Universitet.
»Det nye kort vil sikkert være et godt supplement til det såkaldte MOLAR-kort, der er et globalt højdekort over planeten, som sonden Mars Global Surveyor har skabt ved at skyde laserstråler ned på overfladen,« siger Christoffer Leer, der er post doc ved Niels Bohr Instituttet.
Han slutter:
»Det vil være et godt supplement til at finde de områder, der rent videnskabeligt vil være gode at udforske på Mars. Med et højdekort kan du kun se højdeprofilen af et landskab, med dette kort vil man vil kunne se farverne og udstrækningen af specifikke områder som f.eks. iskapperne, hvilket er værdifuld viden i forståelsen af planetens geologiske udvikling.«
Odyssey ramt af uheld
Det nye billede blev offentliggjort få dage efter, at NASA annoncerede, at sonden kortvarigt vil blive sat ud af drift fordi en af dens elektriske komponenter, der er ansvarlig for at flytte dens solpaneler, er blevet skadet. Sonden løste problemet ved at lade solpanelerne bruge en anden komponent og den kunne dermed genoptage sit arbejde i fredags.
NASA krydser fingre for, at sonden kan holde i minimum fem måneder mere, i så fald vil den nemlig slå levetids-rekorden for en Mars-sonde, der hidtil er blevet sat af NASAs Mars Global Surveyor. Den sonde kredsede om Den Røde Planet i lidt mere end ni år fra september 1997 til november 2006.
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Modeller afslører prisen for luftforurening
25. maj 2012 kl. 10:44Hvad koster det på sundhedsbudgettet at vælge det ene energisystem frem for det andet? Forskere finder svar ved hjælp af nye modeller, der beregner spredning af luftforurening. Det er stort set gratis at skifte til grøn energi.Bringes i samarbejde med Det Strategiske Forskningsråd -
Tænd et lys på afstand
25. maj 2012 kl. 10:11BAR-TRICK CLASSIC: Lær at sætte fut i et stearinlys uden at holde tændstikken tæt på vægen. -
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
25/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
22/05
-
24/05
-
19/05
Det læser andre lige nu
-
Edderkoppens fjende spiller offer
27. oktober 2010 kl. 09:55 -
Resistente bakterier kan gøres følsomme over for antibiotika igen
9. december 2011 kl. 03:42 -
De fleste tror på evolutionsteorien
15. juli 2009 kl. 11:29
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
10:03
-
10:03
-
10:00
-
09:33
-
09:30
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Tænd et lys på afstand
25. maj 2012 kl. 10:11 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af Peter Ole Kvint for 54 minutter 37 sekunder siden
[Teorien der forandrede videnskaben]
-
Af Holger Jørgensen for 1 time 57 minutter siden
[Tosprogede tager klogere beslutninger]
Seneste blogindlæg
-
Relativisme
Af Jakob Rachmanski, Cand.mag. i filosofi -
Mænd har flere neuroner end kvinder, men det betyder ikke noget
Af Jonas Kristoffer Lindeløv, ph.d. studerende i kognitiv neurovidenskab
På forsiden lige nu
-
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
-
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
-
Så alvorlig er mobning for børns helbred
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
-
Vægtløshed er en unik følelse
-
Hvorfor rammer modermærkekræft især rødhårede?
Seneste nyheder
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Så er der se'fest el. glo'bal,
Det er et faktum, at global rimer på lokal, og at der ikke er nogen globalisering,
og at det muligvis er en digital el. virtuel globus, eller et globus-kort, men imponerende er det under alle omstændigheder. hilser Holger
Endnu flere myter
Hr. Kaos, tror du virkelig, at konspirationsteoretikerne tager de nye Marskort for gode varer? Naturligvis er billederne blevet manipuleret efter ordre fra højere sted, så ethvert spor af bygningsværker og andre alien-skabte frembringelser er fjernet. Men måske er omtalte tilhængere så heldige, at NASA har skudt sig selv i foden og har overset nogle detaljer, som ved nærmere granskning med konspirationsluppen viser sig at bekræfte de fremsatte teorier.
Ikke flere myter
En kæmpe tak til de mennesker der med stort besvær har indsamlet alle de data der nu kan give os et mere detaljeret billede af Mars.
Ikke mere vrøvlesnak om ansigtet på Mars og menneskeskabte kløfter – her er hardcore fakta sort på hvidt eller mere præcist i masser af gråtoner ;)
Nu står der bare tilbage at vi skal bruge de næste 10-20 år på at designe vores nye raket og hvor stor madpakken skal være og så sende nogle rigtige mennesker til vores røde ven og hjem igen med lidt turist sand fra den lokale stand.