Ny stor flyveøgle fundet i Brasilien
Nyfunden pterosaur var en fascinerende og ikke mindst dominerende skabning på himlen for omkring 115 millioner år siden.

Fundet af en ny type flyveøgle karakteriseres som bemærkelsesværdigt, blandt andet fordi det blev gjort i Brasilien.
For dette er ikke bare det største eksemplar indenfor pterosaur-gruppen Chaoyangopteridae. Det fuglelignende reptil er den eneste af sin slags, som indtil nu er blevet opdaget udenfor Kina.
Videnskaben stifter altså bekendtskab med en ny art blandt de pterosaurer, som man antager ikke havde tænder. Men flyve kunne de.
Forskeren Mark P. Witton fra University of Portsmouth påviste arten med udgangspunkt i dele af kraniet. Han har givet flyveøglen navnet Lacusovagus magnificens.
Forskeren mener, at det brede hoved hos Lacusovagus - som betyder søvandreren - hænger sammen med dens spisevaner. Den kan have haft en forkærlighed for ganske store byttedyr, men der behøves flere eksemplarer, for at kunne trække endelige konklusioner.
Vi ved faktisk kun lidt

»Fundet i Brasilien, så langt væk fra dens nærmeste slægtninge i Kina, viser hvor lidt vi faktisk ved om udbredelsen og udviklingshistorien for disse fascinerende skabninger,« siger Witton i en pressemeddelelse fra universitetet.
Vingespændet skal have været fem meter, og den var over en meter høj ved skulderen. Fuldt udstrukket ville dyret, som hjemsøgte himmelrummet for 115 millioner år siden, formodentlig have raget et par meter i vejret, når den stod på jorden.
»Nogle af de tidligere individer som er påvist i Kina, var kun 60 centimeter lange, svarende til kraniet hos denne nye art,« siger Witton.
Den engelske forsker er hjemmehørende ved universitetets 'School of Earth and Environmental Studies' (SEES), og han fik for nylig sit fund publiceret i tidsskriftet 'Palaeontology'.
Lacusovagus hørte ikke til blandt de allerstørste flyveøgler. De største udvikledes mod slutningen af Kridt-perioden, for 70-80 millioner år siden, ifølge Naturhistorisk museum, Universitetet i Oslo.

En af disse kæmper var Pteranodon, med et vingespænd på formodede 8-9 meter. Flyveøglerne levede i omtrent samme tidsrum som dinosaurerne.
I øvrigt kan det oplyses at delene af Lacusovagus-kraniet blev fundet ved Crato-formationen i Araripe-bassinet i Nordøstbrasilien. Derefter blev fossilet opbevaret på et tysk museum, indtil palæontologen Witton studerede fragmenterne nærmere.
Netop i det nævnte område i Brasilien er det tidligere gjort en række andre fund af fossiler.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Kviksølv afslører elite-munke fra middelalderen
12. september 2008 kl. 04:11 -
Steno og moderne videnskabsteori
14. januar 2012 kl. 08:54 -
Grådige fiskere har fået en ny fjende
22. maj 2012 kl. 18:59
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 3 timer 19 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 3 timer 36 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk




















