Kæmpekanin hærgede ferie-ø i Middelhavet
For millioner af år siden voksede kaniner sig så store på øen Minorca i Middelhavet, at de ikke længere kunne hoppe. Forskere har fundet fossil af en kanin på 12 kg.

Hvis du synes, kaninen i buret hjemme i haven er en grovæder, så skulle du have oplevet dyrene på ferieøen Minorca for nogle millioner år siden.
Ifølge tidsskriftet Journal of Vertebrate Paleontology har spanske forskere fundet rester af en kanin på hele 12 kilogram. Små øjne, små ører og en lang rygrad afslører, at den formentlig har levet uden fjender og i øvrigt haft meget svært ved at hoppe som andre kaniner.
»Jeg tror, at denne kongekanin, Nuralagus rex, har gået ret klodset. Forestil dig en bæver på land,« siger førsteforfatter, palæontolog Josep Quintana fra Institut Català de Paleontologia i en pressemeddelelse fra tidsskriftet.
Kæmpekanin viser, at øer påvirker dyrs størrelse
Kæmpekaninen levede for mellem tre og fem millioner år siden. Den er måske et af de ældste eksempler på, at dyr kan udvikle sig pudsigt, når de bor på isolerede øer. En gammel teori lyder, at store dyr bliver mindre og mindre dyr større, når de bor på øer, formentlig på grund af udbuddet af føde og antallet af f.eks. kødædende fjender.
Det er formentlig manglen på naturlige fjender, der også har fået kaninens øjne og ører til at skrumpe til uforholdsmæssig lille størrelse. I stedet har det store dyr kunnet fokusere på at finde rødder og knolde til at fylde sin store mave.
Selvom 12 kg lyder abnormt, hører det med til historien, at der også i dag lever kaniner, som vejer mere, end man lige skulle tro. Den største er racen Belgisk kæmpe, som snildt runder 7 kg og kryber op mod 10 kg.
Relaterede artikler
Seneste fra Miljø & Naturvidenskab
-
Stævnemøde med Solen: Venuspassage!
24. maj 2012 kl. 19:24Onsdag 6. juni har vi for sidste gang i mere end hundrede år mulighed for at opleve en venuspassage, hvor planeten Venus glider ind foran Solen.Bringes i samarbejde med Tycho Brahe Planetarium -
Sådan undgår hunde hofteledsdysplasi
24. maj 2012 kl. 12:41Hvalpens miljø i opvæksten påvirker udviklingen af hofteledsdysplasi, specielt i tiden fra fødslen til tre måneders alderen, viser norsk forskning. -
Gennembrud i fysik kan føre til nyt syn på magnetisme
24. maj 2012 kl. 09:58Dansk fysiker har i samarbejde med østrigsk forskergruppe tvunget en speciel gas ind i en helt ny tilstand, som aldrig er observeret i naturen. Opdagelsen kan føre til et gennembrud i forståelsen af magnetisme.
Mest læste på Videnskab.dk
-
20/05
-
18/05
-
18/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
21/05
-
19/05
-
19/05
-
22/05
Det læser andre lige nu
-
Kæmpe bevilling skal gøre DTU til verdensmestre i bioteknologi
16. december 2010 kl. 15:11 -
Blev jordskælvene i Haiti sat i gang af mennesker?
22. januar 2010 kl. 10:44 -
Barnaby forever
12. februar 2011 kl. 06:55
Spørg Videnskaben
-
Hvorfor sker der så lidt i pinsen?
24. maj 2012 kl. 14:44 -
Hvorfor spiser hunde lort?
21. maj 2012 kl. 13:28
Abonner på vores nyhedsbrev
Seneste nyheder
Seneste kort nyt
-
09:34
-
09:23
-
08:57
-
08:52
-
08:45
Mest sete video
-
Løft en tændstik uden at røre den
18. maj 2012 kl. 09:28 -
Orangutang viser: Sådan bygger du en hængekøje
15. maj 2012 kl. 13:29 -
Verdens mest sjældne gorilla fanget på video
17. maj 2012 kl. 05:58
Seneste kommentarer
-
Af ove kjær kristensen for 2 timer 7 minutter siden
[For lange hjerteslag øger dødsrisiko]
-
Af Johan Sparre for 2 timer 24 minutter siden
[George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft]
Seneste blogindlæg
-
UFOerne eksisterer!
Af Thore Bjørnvig, Mag. art. i religionsvidenskab -
Diskrimination af ’os i provinsen’? - Om afslag til filmstøtte af film med ’brun’ i hovedrollen
Af Heidi Philipsen, lektor
På forsiden lige nu
Abonner på vores nyhedsbrev
| Videnskab.dk | Redaktion | Oversigt | Abonnér |
|---|---|---|---|
| Skelbækgade 4 | Ansvarshavende chefredaktør: | Om Videnskab.dk | RSS feed |
| DK-1717 København V | Vibeke Hjortlund | Ansatte på Videnskab.dk | |
| Tlf: 70 70 17 88 | redaktionen@videnskab.dk | Privatlivspolitik | YouTube |
© Ophavsretten tilhører Videnskab.dk





















Hop!
Det er jo ikke en kanin - det er en kænguro!
- og hvorfor skulle den ikke kunne hoppe når kænguroerne kan?